Kaynatılmış soğan suyunun faydaları

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları

Toplumumuzda kokusu nedeniyle kimi insanlar soğan tüketmeme konusunda ısrarlı davransalar da kaynatılmış soğan suyu'nun faydaları saymakla bitmemektedir.

Bu faydaların bir kısmı bilimsel olarak kanıtlanıp doktorlar tarafından önerilirken bir kısmı halk arasında tam olarak gerçekliği bilinmeden konuşulmaktadır.

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları

İlk olarak soğanın antiseptik olduğunu hatırlamakta yarar var. Antseptik olması nedeniyle kaynatılmış soğan suyu tükettiğimizde vücut bağışıklığımız güçlenerek diğer insanlara kıyasla daha az hasta olmamızı sağlar. Vücut bakterilerle savaşarak direnç geliştirir. Aynı şekilde soğan suyu kan basıncını düzenler, kimi kanser türü risklerini en aza indirir. 2009 yılında yapılan bilimsel bir araştırma sonuçlarına göre kaynatılmış soğan suyu stres kaynaklı oluşan mide kramplarını hafifletmektedir.

Hemde besin zehirlenmesi vakalarında midenin temizlenmesini hızlandırmaktadır. Yine 2009 yılında, Indian Journal of Ophthalmology dergisinin yaptığı bir çalışma sonucu kaynatılmış soğan suyunun faydaları arasında uygun dozda düzenli içildiğinde katarakt oluşumunu önlediği de ispatlanmıştır.

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları olarak aynı zamanda; sarımsak, pırasa gibi besinlerin içeriğindeki sülfür sayesinde hücreyi koruğunu biliyoruz. İşte bu besinlere bir de kırmızı soğan eklendi. Kaynatılmış soğan suyunun mide kanseri oluşumunu en aza indirdiği günümüz tıbbın da kanıtlanmıştır. Aynı şekilde yapılan testlere göre soğan tüketen ülkelerde tüketmeyenlere kıyasla daha az prostat kanseri vakası görülmektedir.

Soğan suyu, alerji ataklarına da iyi gelmektedir. Bu konuyla ilgili bilimsel açıdan henüz sadece hayvan kobaylar kullanılsa da halk arasında bu görüş genellikle benimsenmiş durumdadır. Hipertansiyon hastalarının soğan suyu tüketmesi tansiyonlarını kontrol altında tutmalarına katkı sağlamaktadır.

Soğanın sahip olduğu quercetin isimli bir madde tansiyonu düşürdüğünden tansiyon çıkması durumlarında kullanılmaktadır. Buna ek olarak HDL olarak adlandırılan yani iyi kolestrol olarak bilinen kolesterol seviyemizi yükseltmemiz gerekiyorsa günde bir yarım soğan yememiz önerilmektedir. Düzenli çiğ soğan tüketimi kolesterolü %35 'e kadar arttırmaktadır.

Aynı zamanda kaynatılmış soğan suyunun cilde faydaları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, soğan suyu aynı zamanda mükemmel bir idrar sökücüdür. Hem bağırsak problemleri yaşadığımızda(kabızlık) hemde kilo vermek istediğimizde kaynatılmış soğan suyunu kullanabiliriz. Son olarak kaynatılmış soğan suyu öksürüğe iyi gelmesi nedeniyle astımın önüne geçmede araç olarak kullanılmaktadır.Akciğerleri rahatlatarak sıkışmayı önlemektedir.

Bütün soğan çeşitleri antioksidan içerdiğinden dolayı insan vücuduna yararlıdır. Fakat kırmızı soğan suyunun en kuvvetli antioksidan olduğu savunulmaktadır.

Soğan suyunun ciddi bir yan etkisi olmamakla beraber kimi vücutlarda fazla gaza neden olabilmektedir. Aynı şekilde reflü hastalarının da dikkatli kullanması önerilmektedir. Nadir de olsa reflüyü arttırabilmektedir.

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları hakkında bilgilerinizi aşağıda bulunan yorum alanından paylaşarak, bizlerinde kaynatılmış soğan suyunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilirsiniz.

5 11
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ