Keman çeşitleri

Keman çeşitleri

Keman çeşitleri

Keman; viyola ile viyolonselin ailesi içerisinden gelen, yüksek ses tonuna sakip küçük bir çalgı türüdür.

Kemanı çalmaya yarayan sapa, arşe adı verilmektedir. Arşe üzerinde tüysü bir doku bulunmaktadır. Kimi arşelerde yapay olarak kullanılırken, kimi arşelerde ise gerçek at kuyruğu kılları kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, çıkartılan sesin daha net ve kulağa hitap etmesini sağlayabilmek için, reçine adı verilen bir tür madde uygulanmaktadır.

Keman çeşitlerinde olduğu gibi öğrenilmesi zor bir çalgıdır. Kemanı en iyi şekilde çalabilmek için, her zaman küçük yaşlarda başlanılmasında fayda olacaktır.

Keman çeşitleri denildiği zaman kemanlar kendi aralarında 4 farklı çeşide ayrılmaktadır. Viola da gamba, viyola, keman ve kontrbas birer keman türüdür ve hepsi aynı aileden kabul edilir.

Kontrbas

Keman ailesi üyeleri arasında en kalın sese sahip bir çalgı türüdür. Kontrbas üzerinde 4 adet tel bulunmaktadır ve bu teller çelikten yapılmadır. Çoğu kişi bu çalgıyı, yay ile çalarken kimiside parmaklarının yardımı ile çalar.

Viola da gamba

Keman ailesi üyeleri arasında bulunan ve sahip olduğu perdeler ile gitarı andıran bir çalgı türüdür. Toplamda 6 adet teli bulunan bu çalgıda dörtlü akordu uygulanır. Çalgı el ile çalınmadığından dolayı, yay yardımı kullanılarak çalınır.

Viyola

Viyola çalgısı, keman ailesi içerisinde görünüş itibariyle, kemana en çok benzeyen çalgı türüdür. Görünüşleri neredeyse aynıdır. Aralarında bulunan en belirgin fark, kemandan biraz daha büyük oluşudur. Keman hakkında net bilgiye sahip olmayan kişilerin karşısına viyola ve keman çıkartıldığı zaman ikisinide keman zannetmektedir.

4.1 36
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ