Kirazın faydaları

Kirazın faydaları

Kirazın faydaları

Kiraz içerisinde, kanın pıhtılaşmasını düzenleyici maddeler bulundurur. Bu maddeler kanın pıhtılaşmasını azaltarak kalp krizinin önüne geçer. Aynı zamanda kiraz iştahı artırır. Meyvesi ve suyu antiseptik özelliğe sahiptir.

Kiraz aynı zamanda sinir hastalıkları için önerilir. Kiraz, sıcaklığı düşürür, bel ağrılarını yatıştırır ve cinsel aktiviteyi güçlendirir. Vişne suyu susuzluğu, kan basıncını ve ödün hızlı salgılanmasını azaltır. 

İshal olan çocuklar için kirazın kuru dalları iyi bir tedavi yöntemidir. Bunun için 5 - 6 küçük dalı koparıp 1 litre su döküp 10-15 dk. kısık ateşte kaynatın. Ardından ılık olarak su yerine çocuğa bunu içirmek yararlı olacaktır.

Aybaşı (regl) bozukluğunda 2 kaşık kiraz dallarının kabuğundan, 2 bardak kaynar suya döküp, buharlaştırarak süzün. Yemekten 1 saat önce günde 4 kez 100 ml kadar tüketin. Bu sayede regl düzensizliğinden kurtulabilirsiniz.

İdrar kesilmesi (yavaşlaması) hastalığında kirazın meyvelerinin saplarından 3 yemek kaşığı alıp 3 bardak suya dökün. Ağzı kapalı kapta 30 dk. kaynatın. Ardından sıcaklığı oda sıcaklığına ulaştığında süzün. İdrar probleminiz için kiraz karışımını, yemekten 30 dakika önce 150 ml kadar günde 4 defa tüketin.

Kiraz yedikten sonra 1 saat hiçbir şey yememek gerekir.

5 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ