Kışın saç bakımı nasıl yapılır?

Kışın saç bakımı nasıl yapılır?

Kışın saç bakımı nasıl yapılır?

Saçlar en çok yıpranan şeylerden birisidir. Yazın yapılan saç bakımı ile kışın yapılan saç bakımı arasında pek çok farklar bulunmaktadır. Yazın uyguladığınız saç bakımını, kışın uygulamanız saçlarınızda yıpratmalar ve benzeri sorunlar getirebilir. Bu yüzden her mevsim için farklı saç bakımı yapmanız gerekmektedir. Güneş saçları beslerken soğuk hava saçları besleyemez ve saçlar yaz mevsimine göre daha çok yıpranma gösterir.

Yıpranmaların önüne geçebilmek için; en az haftada bir yada on günde bir saçlarımıza nem maskesi yapmamız gerekmektedir. Dışarıya çıktığınız zamanlarda, bir eşarp yada bir bere giyerek saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz. Kışları saçların bakımını sağlayabilmek için, duş alırken çok sıcak su ile saçları yıkamamalıyız. Normal bir ısı seviyesindeki su ile saçlarınızı yıkamak, saçlarınızı daha iyi besleyecektir. Saçınızın tipine göre, belli aralıklar ile nem maskesi kullanarak saçınızın beslenmesini hızlandırabilirsiniz. Eğer saçınızda sprey kullanıyorsanız, kullandığınız spreylerin içeriğindeki alkol oranının fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kışın kısa saçlarda bakım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kısa saçların bakımı, uzun saçlara göre çok daha zordur. Çoğu kişi kısa saçların az olmasından dolayı, kısa saçların bakımının daha kolay olduğunu düşünebilir. Ancak kısa saç bakımı her zaman, her şartta daha zordur. Kısa saçlarda kir her zaman daha fazla belli olur. Uzun saç 3 günde kirleniyorsa kendini çok fazla belli etmez. Ancak kısa saç kendini hemen belli eder. Jöle, saç şekillendirici gibi ürünler kullanmak, saçın çabucak yıpranmasına, kırılmasına neden olacaktır. Saç bakımınız için, çok sık olmamakla, en fazla iki günde bir saçlarınızı yıkayıp, güzelce bir durulama yaparak bakımınızı yapabilirsiniz.

Kışın uzun saçlarda bakım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kısa saçlarda problemler daha yaygındır lakin uzun saçlar, kısa saçlara göre çok daha fazla özen gerektirir. Kışları, esen bir rüzgar saçlarınızı kurutabilir, ısınmak maksatlı girdiğiniz bir ortamdaki ısıtıcılar saçlarınızdaki nemleri alarak kurumasını hızlandırır. Bu tip etkenler saçlarınızın çok daha hızlı bir şekilde yıpranmasını sağlar. Saçları uzun olan kişilerin yapabileceği en güzel bakımlardan birisi; saçları uzadıkça iki ayda bir saçlarının uçlarından kestirerek, saçlarının daha canlı görünmesini sağlayabilirler. Saçlar her zaman ilk olarak uç kısımlardan yıpranmaya başlar. Durum böyle olunca ilk olarak uç kısımlardan bakım yapılmalıdır.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ