Kişnişin Faydaları

Kişnişin Faydaları

Kişniş nedir?

Kişniş, yaprakları ve tohumları baharat olarak kullanılabilen, maydonozgillerden bir bitkidir. Sindirim sistemi ve kalp hastalıkları başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen kişniş, farklı yöntemler ile hazırlanılarak, kullanılabilmektedir. Baharat olarak kullanılabildiği gibi, salata ve çorbalarda da sıklıkla kullanılan kişniş bitkisi, Türkiye'nin bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

  • Kişnişin en önemli faydalarından biri şeker hastalığına iyi gelmesidir. İnsülin salgılanmasını sağlayan kişniş, kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle yüksek şeker şikayeti olanların kişniş tüketmesi önerilmektedir.
  • Kalp sağlığı açısından faydalı olan bitkiler arasında bulunan kişniş, kolesterol oranını düşürmekte oldukça etkilidir.
  • Antibakteriyel özelliği olan dodesenal adlı maddeyi bol miktarda içeren kişniş bitkisi, bu açıdan da büyük fayda sağlamaktadır.
  • Baharat olarak kullanıldığında, safra salgısını arttırarak, sindirim sistemine iyi gelmekte ve sindirimi hızlandırmaktadır.
  • Sindirimi sistemi için oldukça yararlı kişniş, iştah açtığı gibi, hazmı da kolaylaştırır.
  • Kişnişin faydaları arasında; doğumu kolaylaştırması ve doğum ağrılarını azaltması da yer alır.
  • Kişniş, bal ve zeytinyağı ile karıştırıldığında, ağızda çıkan yaraları, özellikle pamukçuğu giderir.

NOT: Hemen hemen bütün organik ve inorganik besinlerin fazlası insan vücuduna zarar verdiği gibi kişnişin de fazla tüketimi, sağlık açısından zararlıdır.

Hatırlatma: Mide asidi fazla olan insanların kişniş tüketmesi zararlı olduğundan, mide problemleri yaşayanların bu bitkiyi tüketmemesi gereklidir.

Kişniş Nasıl Kullanılır?

Kişniş bitkisi; toz, yaprak, gövde ya da kök olarak kullanılabilmektedir.

Kişniş tozu: Kişniş tozu, bal ya da şeker gibi, karışımın tadını yumuşatacak gıdalar ile karıştırılarak, doğrudan tüketilebilmektedir.

Kişniş yaprağı: Baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, salatalara iyi hoş bir tat veren kişniş bitkisinin yaprağı, salatalarda ya da soslarda kullanılabilir.

Kişniş gövdesi: Sağlık açısından oldukça yararlı bir bitki olan kişniş, çorbalarda ve fasulye gibi yemeklerde gövdesi ile birlikte sıklıkla kullanılmaktadır.

Kişniş kökü: Kişniş kökü, birçok sebzenin kökü gibi, doğrudan pişirilerek tüketilebilir. Baharat kullanılarak, oldukça hoş bir tada sahip olan kişniş kökünden yapılan yemek oldukça faydalıdır.

Kişniş tohumu: Kişniş tohumu oldukça yaygın kullanılmaktadır. Toz haline getirilerek, baharat olarak kullanılan kişniş tohumu, bitkinin yaprakları ve gövdesi kadar faydalıdır.

5 6
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ