Kısrak nedir?

Kısrak nedir?

Kısrak nedir?

Geçmişten günümüze, insanoğluna hizmet ederek insanlara büyük rahatlıklar sağlamış olan kudretli bir canlıdır.
Kısrak kelimesini "kısır" sesinden meydana gelmiştir Kısrak kelimesi, Türkçe'mizde; henüz doğmamış, doğması yakın dişi atlara verilen bir isimdir. Osmanlı tarihine bakıldığında, Kaşgarlı Mahmud'un, bu kelime ile ilgili söylemiş olduğu bir ata sözünü görürüz. Kargarlı Mahmud'a ait bu atasözü "Genç kız ile güreş­me, kısrak ile yarışma."dır. Bu sözün söylenildiği dönemlerde, genç kızların erkeklere göre daha güçlü olabildiğine inanılmaktaydı ve genç kızlar bir erkeği kolay bir şekilde alt edebilmekteydi.

Henüz doğumu gerçekleşmemiş bir dişi at, bir ata göre daha güçlü, daha kudretli, daha çevik olarak bilinirdi. Bu ata binmeye çalışan kişilerin başına bir olayın geldiğine inanılırdı.

Geçmişte dişi atlar için kullanılan bu kelime günümüzde hala kullanılmaya devam eden bir kelimedir. Geçmiş yıllarda kısrak ismi kullanılarak Kısrak adında bir film vizyona girmiştir.
Aynı zamanda dişi atlar kısrak olarak adlandırılırken, erkek atlar ise aygır kelimesi ile ayrıt edilir. Bunların yanı sıra, yavru atların cinsiyetine bakılmaksızın tay olarak adlandırılır.

5 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ