Kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saçlar yapıları itibariyle zor bir saçtır. Yapısı genellikle kurudur bu sebeple ayrı özen isterler. Kıvırcık saçları yola getirmek, onlara şekil vermek bir hayli zordur fakat şekil aldıklarında ise çok güzel görünürler. Şimdi kıvırcık saçların bakımı ile biraz tüyo verelim.

Kıvırcık saçlar kuru yapıları sebebiyle kırılmaya daha yatkın olurlar. Kırıkları 2-3 ayda bir düzenli olarak aldırmalısınız. Aksi takdirde saçların çatallaşan kısımları şekil almayacak ve kıvırcıkların düzensiz, kabarık görünmesine neden olacaktır.

Saçların daha da kurumaması için her gün yıkamaktan kaçınılmalıdır. Kullanılan şampuanların içeriğinde “sodium lauryl/laureth sulfate, amonium lauryl/laureth sulfate” bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bu madde saç derisi ve saç tellerini daha da fazla kurutabilir. Ayrıca şampuanların içeriğinde argan yağı, jojoba yağı, shea yağı gibi içeriklerin bulunması saçlara nem sağlar. Bu da kıvırcıkların daha düzgün gözükmesine yardımcı olur.

Kıvırcık saçKıvırcık saça sahip kişiler ne kadar zor tarandığını ve tarayınca nasıl kabardığını bilir. Bu nedenle duş sırasında saça uygun bir şampuan sonrası yine saça uygun bir krem veya saç maskesi kullanılmalıdır. Bu ürünlerin nemlendirici özelliğine dikkat edilerek alınmalıdır. Genellikle kuru saçlar için üretilmiş ürünler kıvırcık saçlılar için idealdir. Saçları soğuk su ile durulamak daha parlak olmasını ve enbilgi.com elektriklenmemesini sağlar. Duş sonrası ise tarama kolaylığı açısından serum kullanmak bu konuda oldukça yarar sağlayacaktır. Ayrıca serum elektriklenmeyi de azaltır ve tarama sırasında meydana gelecek yıpranmaları engelleyecektir.

Saçları düzleştirici, maşa, fön gibi ısı ile şekillendirmekten mümkün olduğunca uzak durun. Isı saçları kurutur ve yıpranmasına neden olur. Ayrıca zamanla kıvırcıkların şeklini bozar.
Haftada bir badem yağı, zeytinyağı, argan yağı vb yağlar ile saç bakımı yapmak saç derisini nemlendirir ve saç tellerine bakım yaparak kuruyup kırılmasını engeller.

Ayrıca saç sağlığı için bilindiği üzere beslenme en önemlisidir. Dengeli bir beslenme biçimi saçların sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Yapılan şok diyetler saçların dökülmesine neden olacağı için kesinlikle yapılmaması gerekir. B6, B12, E ve C vitaminleri saç sağlığı için gerekli vitaminlerdir. Bu vitaminler besinlerle tam olarak alınamıyor ise doktor önerisiyle takviye olarak da alınabilir.

Kıvırcık saçlar ve kesim

Kıvırcık saçlar ne kadar kısaltılırsa o kadar kıvrılacaktır. Bu nedenle kıvırcık saçlıların çok kısa saçtan kaçınması daha iyi olacaktır. Saç uzakdıkça ağırlığı nedeniyle kıvırcıkları aşağı doğru çekeceğinden kıvırcığın görünümü hafifleyecektir. Eğer saçlar çok fazla kabarıyorsa katlı bir kesim veya ara makas sizin için ideal olacaktır. Tabi denildiği üzere ara ara saç uçlarından aldırmayı ihmal etmemek gerekir.

5 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ