Klavyenin İcadı, Tarihçesi ve F - Q Klavye Karşılaştırması

En sık duyduğumuz klavye çeşitleri, F ve Q klavyelerdir. F ve Q klavye karşılaştırması ve Q klavye tarihçesi, F klavye tarihçesi aynı zamanda klavyenin icadı konularını ayrı ayrı inceleyerek sizlere aktardık..

Klavyenin İcadı, Tarihçesi ve F - Q Klavye Karşılaştırması

Q Klavye

Q klavyeler, daktilonun icadından itibaren asla değiştirilmemiş tuş dizilimine sahiptir. Q klavye tuş dizilimi ile alakalı çeşitli söylentiler mevcuttur. Söylentiler içerisinde en yaygın olarak anlatılan hikaye; Christopher Latham Sholes isimli yazı makinesinin mucidi, 1867 yılında patentini yazı makinesinin patentini almıştır. Sholes, ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda, ürettiği cihazın tasarımın bir takım mekanik sorunlara neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Sholes'in icat ettiği bu makine harfleri, kağıda basılmak suretiyle kullandığı harf kodları kapalı bir kutu içerisinde yer almaktaydı. Makinada yer alan iki kol bazen kullanım hataları sonucu kağıdın sıkışmasına sebebiyet verebiliyordu. Sholes, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için, düzenekte yer alan harflerde değişiklik yapmıştır. Yaptığı değişiklik ile kullanıcıların yazım hızları düşürülmüştür. Sık kullanılan harfler, elin ulaşabileceği uzak noktalara yerleştirilmiştir. Bu dizilim sonucu Q adını vererek ifade ettiğimiz klavye düzeneği ortaya çıkmıştır.

Esasında, daktilo üzerinde yer alan tuşlara hızlı ve peş peşe basılması, daktilonun daha çabuk bozulmasına yol açmaktaydı. Cihazın güçlendirilmesi yerine çözüm olarak sık kullanılan tuşlar uzak mesafeye yerleştirilmiştir. Bu sayede kullanan kişilerin yazma hızları düşmüş ve daktilo ömrü uzatılmıştır.

Q klavye düzeneğinde sağ elini kullanan kişiler düşünülerek yapılmıştır demek daha doğru olur. Sol elin daha güçsüz olabileceği düşüncesi ile sık kullanılan harfler sol hizada toplanmıştır.

Klavyelerde yer alan tuş sayıları, ek tuşlar eklenmediği sürece aynı sayıdadır. Q klavyeyi ve dilleri düşündüğümüzde; en yalın klavye, İngilizce Q klavyedir. Örneğin Türkçe Q klavyede bir süslü parantez çıkartmak için 2 tuşa basarız. İngilizce Q klavyede sadece 1 tuşa basarız. Q klavye elbette İngilizce olarak tasarlandı ve İngilizce Q klavye bu denli yavaşken, diğer diller için yapılan üretimlerde daha önce verdiğimiz örnekte ki gibi kullanım daha da zorlaştırılarak yazım hızı oldukça düşmüştür.

F Klavye

Ülkemizde devlet dairelerinde uzun yıllardır kullanılan klavyedir. Son yıllarda ülkemizde devlet daireleri F klavyeden uzaklaşarak Q klavye kullanımın yaygınlığı artış gösteriyor. F klavye, Türkçe için en uygun klavye formatına sahiptir ve Türkçe için geliştirilmiş bir klavye çeşitidir. Her ne kadar Türkçe için geliştirilen bir klavye dahi olsa halk arasında sıklıkla "ef" olarak ifade edilir. Lakin doğru seslendirme "fe" şeklindedir.

F Klavye

F klavyeler, daktilo kullanımlarında oldukça hızlı ve hatasız yazı yazmayı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. Daktilo kullanıcılarının hızlı ve hatasız yazabilmeleri amaçlanarak, Türkçemizde en sık kullanılan sesler elimizin daha rahat ulaşabileceği bölgede toplanmıştır. Üretiminde aynı zamanda; hece ve söz yapıları, parmakların uyguladığı kuvvetler ve işlevler göz önünde bulundurulmuştur.

Yazma hızı bakımından ve ülkemiz adına F klavye, Q klavyeden daha iyi olduğu söylenebilir. Ülkemizde yer alan bütün daktilo makinelerinin, Milli Klavyeye dönüşümü, 1963 yılında Gümrükler Kanunu'na eklenmesi sonucunda ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından zorunlu standart haline getirilmesiyle kesinleşmiştir. İhsan Sıtkı Yener, F klavyenin mucidi ve bu standartların gerçekleşmesini sağlayan kişidir.

Söz ettiğimiz değerlendirmelerde otuz bin adet Türkçe söz ölçüsü değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda;

 • A harfi: 26.323
 • E harfi: 16.308
 • K harfi: 13.542
 • İ harfi: 13,384
 • M harfi: 11.263
 • L harfi: 10.496
 • T harfi: 9.669
 • R harfi: 8.698

kez kullanılmaktaydı. F klavyede sık kullanılan tuşlar el hizasındayken, Q klavyede olabildiğince uzaktaydı. Ayrıca üst tarafta paylaştığımız resimde F klavyenin harflerini görüntüleyebilirsiniz.

F - Q Klavye Karşılaştırması

F Klavye

 • Türkçe için özel geliştirilmiştir bir klavyedir.
 • Hızlı ve hatasız yazmak için tasarlanmıştır.
 • Türkçe klavye olmasına rağmen klavyede yer alan "Enter, Tab, Caps Lock" gibi tuşlar İngilizce yer alır.
 • Neredeyse artık kullanan kalmamıştır.
 • Yerli üretim neredeyse hiç yoktur.

Q Klavye

 • Tarihe ilk geçen klavye türüdür.
 • Hızlı yazmaktan ziyade yavaş yazı yazmayı sağlar.
 • Hata yapma olasılığı fazladır.
 • Tüm milletler arasında en yaygın olarak kullanılan klavye türü olduğundan daha sık tercih edilir.
 • İthalat yoluyla piyasaya girdiğinden ve seçenekleri bol olduğundan tercih nedenleri arasında yer alır.

Bir önceki yazımız, mekanik klavye incelemesi isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ