Kolanın içindekiler

Kolanın içindekiler

Kolanın içindekiler

Dünya üzerinde en sık tüketilen içecek türlerinden biri koladır. Yıllar önce kolanın içindeki maddeler ile ilgili haberler yayınlanmaya başlamıştı lakin çok sürmeden haberler kesilmeye başlamıştı. Kola eskiden bazı ülkelerde böcek öldürmek amacıyla kullanılan bir zehirdi. Yapılan araştırmalar sonucunda kola içerisinde Cochineal adında bir böcek olduğu kanıtlanmıştır. Cochineal adındaki böceğin resmini yan tarafta görebilirsiniz.

Cochineal adındaki böcek; Kanarya adaları ve Meksika'da yetişen bir böcektir. Cochinal böceği çeşitli kimyasallar ile çeşitli uğraştırıcı işlemlerden sonra kolanın içerisine katılmaktadır.

Ardından cochineal adındaki böcekler toplandıktan sonra öğütülerek karminik asite çevirilir ve karminik asidin çıkması ile birlikte kolanın içerisine karıştırılır.

Kolanın içindekiler bu şekildedir. Artık kolayı içip içmemek sizin kararınıza kalmış. Kolayı tüketmek her açıdan zarardılır. Sonuçta asit içmenin nesi yararlı olabilir ki? Kola çoğu ülkede böcek ilaçlama olarak kullanılıyor. Hatta ülkemizde dahi boru tıkanıklıklarını açmak, mutfaklarda ki çoğu temizlik amacıyla kullanılmaktadır.

3.3 31
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ