Krep nasıl yapılır?

Krep nasıl yapılır?

Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı krep.. Kahvaltılarınıza değişiklik mi katmak istiyorsunuz? ya da kahvaltı yapmak için yeterli kahvaltılığınız mı yok? O zaman krep tam sizin için bir kahvaltılıktır. Krem hazırlığı için ufak tefek malzemelerimizin olması yeterli olacaktır. Ortalama 30 dakika içerisinde kahvaltınızı hazır ederek çay eşliğinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Krep tarifi için sahip olmanız gereken malzemeler;

  • Büyüklüğüne göre 2 ya da 3 adet yumurta.
  • 1 su bardağını doldurabilecek şekilde süt.
  • 1 çorba kaşığı zeytin yağı. (isterseniz ayçiçeği yağı kullanabilirsiniz.)
  • 1 su bardağını doldurabilecek şekilde un.
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz.

Krep tarifinin yapılışı

İlk öncelikle derin bir kase elde ederek yumurtaları teker teker kırın. Ardından mikser ya da bir çatal yardımı ile yumurtaları iyice karıştırın. 1 çorba kaşığı yağı, çırptığınız yumurtaların üzerine ilave ederek tekrardan çırpınız. Ardından sütün eklemesini yapın ve tekrardan karıştırın. Son olarak tuzu ilave edin ve unu kasenin içerisine boşaltın. Unu çok iyi bir şekilde çırpmanız gerekmektedir. Aksi halde pütür pütür un parçacıkları olacaktır. Eğer uğraşmak istemezseniz o şekilde de yapabilirsiniz ancak iyi bir lezzet için çırpmanızda fayda vardır.

Krebimizi iyice karıştırarak hazırladıktan sonra, bir kepçe dolusu krebi alarak tavanın içerisine boşaltın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Malzemelerimizin içerisine yağ eklediğimizden dolayı tavayı yağlamanıza gerek yoktur. Krep kısık ateşte pişerken üst kısmında renk değişimi meydana gelecektir. Koyu bir renge kavuştuktan sonra üst yüzeyinin pişebilmesi için bir çatal yardımı ile krebi ters çevirin ve öteki yüzünün pişmesini sağlayın. Her krep ortalama olarak 3 dakika içerisinde kendiliğinden pişmektedir.

Not: Yukarıda bulunan krep tarifi 1-2 kişiliktir. Kullandığınız tencereye, kepçe yardımı ile döktüğünüz krebin çok kalın olmamasına dikkat edin. Aksi halde iç kısmının pişmemesi sonucunda çiğ kalacaktır. Ayrıca malzemelerin içerisine kekik, acı biber gibi çeşitli baharat kullanımları yaparak değişik lezzetler elde edebilirsiniz. Eğer tava üzerinde değilde saç üzerinde pişirmek isterseniz, ilk öncelikle saçı iyice ısıtın ve çok ince tabaka halinde krebi üzerine dökün. Tavada yapılana göre daha ince olmalıdır. Aksi halde krep şekli bozuk olabilir ve saç üzerinden akabilir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ