Küpe çiçeği ve özellikleri

Küpe çiçeği yıllardan beri balkonlarımızı süslemiş ve süslemeye devam eden bir çiçektir. Görünüşü ile bakanların bir daha bakmasına sebep olabilecek hoş bir çiçektir.

Küpe çiçeği ve özellikleri

Küpe çiçeği ve özellikleri

Küpe çiçeği, son zamanlarda çok fazla tercih edilmese dahi ezelden beri balkonlarımızı süsleyen hoş görüntülü bir bitkiydi. Küpe çiçeğine gerekli ilgi verilmesi sonucunda, küpeleri görüntüsüyle karşılığını fazlasıyla vermektedir.

Küpe çiçeği genel özellikleri

Sınıf: Magnoliopsida (iki çeneliler)
Takım: Myrtales
Familya: Onagraceae (Küpe çiçeğigiller)
Cins: Fuchsia

Küpe çiçeklerinin bilinen 100 civarında türü bulunmakta olup tropik Afrika’da doğal yollar ile yetişmektedir. Sıklıkla çalı görünümünde ya da minyatür ağaç büyüklüğüne sahiptirler. Küpe çiçeği türleri arasında en sık Fuchsia X Hybrida adı verilen saksı çiçeğinin üretimi yapılmaktadır.

Terminal çelik kullanımı ile üretilen küpe çiçekleri, anaç olarak ifade edilen bitkilerden daha fazla çelik alabilmeleri için 15 derecelik sıcaklık seviyesinde muhafaza edilir.

Serada köklendirme ortamına çeliklerin dikimi sağlanır. Ortam sıcaklığının düzgün ayarlanması köklenme işlemine kolaylık sağlar. 15 derecelik ısı sayesinde sisleme yardımı ile yaklaşık 2 hafta da köklenme başlar. Her mevsim koşuluna ayak uyduran bu bitkiyi her an elde edebilirsiniz.

Kök vermeye başlayan çelikler 12 cm derinliğinde ki saksılara dikilmelidir. Fide halinde ki küpe çiçekleri, gece sıcaklığında kısa süreli 17 derecede bekletilmesiyle büyüme işlemi sağlanır. Sürgünler 6-7 boğuma ulaştıklarında dört boğum uçları alınır. Boğumlar alındıktan bir ay sonra tomurcukların oluşumunu sağlamak için tekrardan kısa süreli 17 derece de gece sıcaklığında bekletilir.

Küpe çiçeği her mevsim çiçek açabilen bir bitkidir. Ancak en iyi çiçeğini ilkbahar ve yaz mevsiminde verir. Küpe çiçeğinin zararlı yanları ise;afitler, beyaz sinek ve tripstir.

Küpe çiçeği bakımı

Oldukça fazla bakım isteyen bir bitki türüdür. Sıcağı çok sevmeyen bir bitki türüdür. Küpe çiçeği bakımı için evin içerisi yerine balkon ya da sera tercih edilmelidir. Sıcağa fazla dayanamayan bir bitki olmasına rağmen güneşin kavuran sıcağından rahatsız olmaz. Ancak balkonda bakılan küpe çiçeği güneş ışınlarının sıcaklığına maruz kalıyor ise rüzgar alan bir konumda tutulmalıdır.

Her gün küpe çiçeğinizin yapraklarını sulayarak canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. İlkbahar mevsiminde budama işlemini yaparak köklerinde bulunan fazlalıkları temizleyin ve uygun bir toprak ile değişimini sağlayın.

5 29
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ