Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Kulak tıkanması, kulaklarımızda tıkanma hissini yaratan ve duyduğumuz seslerin net olarak duyulmasını engelleyen duruma kulak tıkanıklığı adı verilir. Bu rahatsızlık en çok, uçak yolculuklarında görülmektedir.

Kulak tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

Orta kulakta meydana gelen barotravma (basınç farklılıkları), tanınamayan objeler, kulağın içerisine giren böcekler, kulakta oluşan kirlenmenin artması, kulak içerisinde bir takım büyüme problemleri, kulak rahatsızlıkları, migren, alerjik reaksiyonlar, grip ve oldukça yüksek yerlere çıkmak gibi pek çok sayıda ki etken kulak tıkanıklığını etkileyen sebeplerdir.

Vücudumuzun omuz bölgelerinde meydana gelen kas sıkışmaları dahi kulak tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Bu tip sebeplerin bir kısmı, orta kulağı yemek borusuna doğru bağlayan ve östaki adı verilen borunun zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu borunun görevi, orta kulağa doğru hava girişini ve çıkışını sağlamaktadır. Hava giriş ve çıkışını sağlayarak, kulağın iki tarafında da hava baskısı oluşturmaktır. Oluşan hava baskısı aynı zamanda iki tarafta da eşit olmalıdır. Östeki adı verilen boru tıkandığı zaman, baskı azalmaya başlar ve kulak zarı içeriye doğru çekilme eğilimi gösterir. Bu durum da kulak tıkanmasına sebep olmaktadır.

Kulak tıkanıklığı belirtileri

  • Hafif düzeyde işitme kaybı
  • Baş dönmesi
  • Kulaklarda hissedilebilecek türde dolgunluk hissi ya da tıkanıklık hissi
  • Kulakların herhangi birinde hissedilen ağrı ya da rahatsızlık hisis

Eğer kulağınızda ki tıkanıklığın normalden uzun sürdüğünü düşünüyorsanız;

  • Burun kanaması.
  • Kulak ağrısı.
  • Su altındaymış hissi yaratan basınç duygusu.
  • İleri seviyeli işitme kaybı.

Ne zaman doktora gidilmesi gerekir?

Kulak tıkanıklığı normal olarak bakıldığında geçici bir problemdir ve ek bir işlem yapılmadan kendiliğinden geçer. Lakin yaşanılan semptomlara oldukça dikkat edilmesi gerekir. Kulak tıkanıklığının yanı sıra; ağrı ve kulağınızdan sıvı geliyor ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak KBB (Kulak Burun Boğaz) doktorları tarafından tedavi olmalısınız.

Kulak tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Kulak tıkanıklığında tedavi, kulak tıkanmasına neden olan olaylara göre farklılık göstermektedir. Tedavi içerisinde ilk etapta östaki adı verilen boru açılarak, basıncın hafifletilme yoluna gidilir. Bu işlem için rahatsızlığı yaşayan kişiler; sakız çiğneyebilir, derin nefes alıp verebilir, şeker tüketebilir. Basınç farklılıkları sebebiyle kulak tıkanıklığı rahatsızlığını yaşan kişiler; uçakların kalkışlarında ve inişlerinde, dalış ile uğraşılıyorsa, suya dalış ve çıkışlarında oldukça dikkat etmeleri gerekir. Tedavi için kendi yöntemlerinize başvurmadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ