Kurban nedir, neden kesilir?

Kurban nedir, neden kesilir?

Kurban nedir?

Kurban kelimesi halk arasında yakınlaşma olarak nitelendirilir. Kesilen kurbanlar, Allah ile yakınlaşma ve Allah'a kurban etmek için kesilir.

Kurban neden kesilir?

Kurban kesimi, Kur'an içerisinde yazan; "Rabbin için namaz kıl, kurban kes" emri sonucunda Allah'ın rızasına katılmak için kesilir. Bunun haricinde Kurban kesilmesi, kendisine vâcip olan kişilerin bedenlerine bedel olarak kesilmesidir. Ayrıca bir inanışa göre, Peygamber Efendimiz kurban kesenlerin, kestikleri kurbanların akan kanı sayesinde günahlarının bağışlanacağına inanıldığından dolayı kurban kesilir.

Kurban kesimi nasıl yapılır?

Kurban kesimi yapılırken, kurban edilecek canlı kıbleye doğru yatırılır ve hayvanın canı incitilmemesine dikkat edilir. Ayakta iken besmele çekildikten hemen sonra üç kes peş peşe tekbir getirilir. Ardından kurban kesimine geçilir.

Kurban kesildikten sonra ne yapılır?

Allah'ın rızası için kesilen kurban sonrasında iki rekat namaz kılınır. Kılınan iki rekatlık namazın birinci rekatında ilk olarak Fatiha suresi, ardından da Kevser suresi okunur. İkinci rekatta ise; fatiha suresi okunarak ardından kevser suresi okunur.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ