Kurşun kalem nasıl yapılır?

Kurşun kalem nasıl yapılır?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber, kurşun kalemlerin yerini artık uçlu kalemler, tükenmez kalemler ve pilot gibi çeşitli kalemler almaktadır. Kurşun kalemlerin en sıkıntılı özelliğinin biri sürekli uç açma derdinin olması ve kalemin ucunu açarken, ucunun kırılıyor olması olsa gerek. :) Aşağıda sizler için 8 aşamada nasıl kurşun kalem yapılır yazısını anlattık. Kurşun kalem yapmak isteyen kişiler aşağıda bulunan aşamaları takip ederek kendilerine bir kurşun kalem yapabilirler. Kurşun kalem bilindiği gibi ağaçtan yapılmaktadır. Sizde dış yüzeyi yerine bir uçlu kalemin dış yüzeyini kullanabilirsiniz yada kibrit çöpleriyle kalem dış yüzeyini elde edebilirsiniz.

Kurşun kalem yapımı - 1
1. aşama: İlk aşamada kalemin hammaddesi olan oduna ihtiyacınız var. Kalemin dış bölgesini elde etmeniz oldukça güç olsa gerek. Sizler kalemin dış yüzeyi için uçlu kalem dışından yararlanabilirsiniz. Ya da gerçekçi olmasını istiyorsanız kibrit çöplerini birbirine yapıştırarak kalem görüntüsünü elde edebilirsiniz.
2. aşama: Bir ahşap elde ettikten sonra yada kibrit çöpleri ile ahşap hazırlandıktan sonra, resimde olduğu gibi çok derin olmayacak şekilde kanallar açın ve ardından kanalların içerisini dolduracak şekilde aşırıya kaçmadan tutkal dökerek parmağınızda tutkalı yayın.
3. aşama: Bu aşamaya geldiyseniz her şey çok güzel gidiyor diyebiliriz. Şimdi tutkallar biraz kurumaya yaklaşınca hemen kanalların olduğu noktaya kalem uçlarını yerleştirelim. Kalem ucunun hammaddesinin ne olduğu alt kısımda verilmiştir. Hazır kalem ucu kullanmayacak kişiler aşağıda verdiğimiz hammadde ile hazırlayabilirler.
4. aşama: Bu aşamada kalem uçlarının üstünü kapatmamız gerekiyor. Bu yüzden alt kısım için oluşturduğumuz ahşap malzemesinin aynısından uçların üstüne koyun.

 
Kurşun kalem yapımı - 2
5. aşama: Bu aşamada iki ahşap parçasının birbirine sıkı bir şekilde yapışması gerekiyor. Bu yüzden iki ahşabın birbirini tutabilmesi için sıkıştırma işlemi uygulanır. Eğer elinizde yeterli malzeme yok ise ağır bir şeyin altına koyarak bir süre bekleyebilirsiniz.
6. aşama: Bu aşamada ahşabın tam anlamıyla kurumasını beklemememiz gerekiyor. Ahşap içerisinde bulunan tutkalın daha hızlı ve daha etkili bir şekilde kurumasını sağlamak için sıcak bir ortamda bulundurmamız yeterlidir.

7. aşama: Eğer siz resimde olduğu gibi birden fazla kalemi aynı anda yaptıysanız bu aşamada resimde olduğu gibi kalemleri birbirinden ayırıyoruz yani kesiyoruz.

8. aşama: Artık bütün aşamalar hazırdır. Elinize bir kalemtıraş alarak yaptığınız kalemin ucunu açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. :)

Kurşun kalemin dış yüzeyinde bilindiği gibi odun kullanılmıştır. Kalemin içerisinde bulunan kalem ucu genelde kurşundan yapıldığı zannedilir. Oysaki bu bir yanlış bilgidir. Kurşun kalem ucunun yapımında kil ve grafit yani kömür tozu kullanılarak elde edilerek yapılır. Bu yüzden kurşun kalem ucunun hammaddesi kil ve grafit karışımıdır.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ