Kuşburnu faydaları

Kuşburnu faydaları

Kuşburnu faydaları nelerdir?

Kuşburnu, halk hekimliği arasında hem taze, hem de kuru olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Kuşburnu meyvesinin faydaları saymakla bitmeyecek niteliktedir ve birçok hastalık konusunda etkili tedavi yöntemi taşır.

Kuşburnu çok fazla vitamine sahiptir. İçerisinde (C,B,P,K,E) türü (Karoten, mineraller, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, bakır) vitaminleri bulundurur.

Öncelikle kuşburnu içerisinde C vitamini çok zengindir. C vitamini organizmada giden birçok süreçlerde yer alıyor. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu demektir ki, bu vitamin vücudumuzu yaşlanmaya ve dağılma karşı koruyor. C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu, demlemesi vücudumuzu dinlendirir ve gençleştirir. Daha elastik ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur.

Kuşburnu bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı, hastalıklara karşı direnç kazanarak daha sağlıklı olabilir. Kuşburnunun bağışıklık sistemini güçlendirerek, virüs ve enfeksiyonlara karşı koruyor olması, kış mevsimlerinde ihtiyacımız olan en önemli gıda takviyesidir.

Eğer kış mevsimleri hasta olmadan güçlü bir bünyeye sahip olmayı isterseniz; 1 bardak dolusu kuşburnu içerisine 1 çay kaşığı doğal bal ilave ederek demleyin. Ardından her gün bu karışımı içmek nezle, grip türevindeki hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

Eğer bu karışımı çocuklarınız için kullanmak isterseniz, kullanılan malzemeyi yarı yarıya düşürerek, çocuklarınızın tüketmesini sağlayabilirsiniz.

C vitamini deposu olan kuşburnu, damarların esnekliğini arttırır ve damarları güçlendirir. Varis hastalığı çeken hastalar için doğal şifa meyvesi olarak nitelendirilir. Kuşburnu, damarlarımızı kolesterolden temizler. Dolayısıyla ateroskleroz adı veren rahatsızlıklardan korur.

Bunların haricinde, sık sık burnu kanayan çocukların kuşburnu meyvesini tüketmesi, bu durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahip olan kuşburnu, bazı böbrek ve idrar kesesi hastalıkları sırasında tedavi edici araç olarak kullanılır.

Kuşburnu sinir sistemine de olumlu etkiler, hafızayı güçlendirir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ