Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?

Laptop kullanıcılarının en çok endişelendiği durumlardan birisi bu olsa gerek.. Laptop şarjınızı korumak ve batarya ömrünü uzatmak için size verdiğimiz öneriler ile uzun vade de maddi tasarruflar sağlayacaksınız!

Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?

Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?

Laptoplar üzerinde yaşanılan en sık ve en büyük problem, şarj problemi olsa gerek. Laptop batarya ömrü için bir çok kişi, bir çok şey söylüyor lakin bunların içerisinde sadece bir tane kalıcı çözüm bulunuyor. Bataryanın ölmesi sonucunda, laptop adeta elektrikle çalışan, taşınamayan bir masaüstü bilgisayar haline dönüşüyor ve prizi çıkarttığımız an bilgisayar kapanıyor.

Oysa ki bu sizin yanlış kullanımınız ile alakalıdır.Eğer bilgisayarınızın yani laptopunuzun bataryasının daha dayanıklı olmasını istiyorsanız, bataryayı laptoptan çıkartarak priz ile kullanmalısınız. Bu kullanım size bataryanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Eğer siz bunun saçmalık olduğunu ve işiniz gereceğince bunu yapamayacağınızı dile getiriyorsanız, batarya dolduğu zaman şarj aletini uzun sürekli takılı bırakmadan çıkarın. Boşalmasına yakın tekrardan takarak doldurmasını sağlayın.

Bu şekilde doldur boşalt uygulaması ömrünü biraz olsun azaltır lakin sürekli şarjda bırakmaya göre %90 oranında hem tasarruf sağlar hemde daha uzun ömürlü olur. Batarya kullanımı için bir diğer tavsiye ise, kullandığınız işletim sistemi üzerinden güç ayarlarını yapmanızdır.

Eğer güç ayarlarını düşük performansa göre ayarlarsanız bilgisayarınız daha az enerjiye ihtiyaç duyacağından batarya kullanımı azalacaktır.

Bilgisayarınızı kapattığınız zaman, şarj aletini takılı bırakmayın. Son model laptoplarda genel olarak şarj aletini takılı bıraksanız dahi çok büyük sorun yaratmamakta. Son model bilgisayarların çoğunda şarj ayarı mevcuttur. Şarj aletine komut eklemesi yapabiliyorsunuz. Örneğin; bilgisayarımın şarjı %20'ye indiğinde şarja başla şeklinde. Bu sayede bilgisayarınız şarj olsa dahi güç vermeyi keser ve şarjınız %20'ye indiğinde şarj etmeye başlar ve doldurur.

Bu sayede laptop şarjınız çabuk mu bitiyor sorularından endişe duymazsınız. Lakin bu tip özelliğe sahip bilgisayarlar, usd kurunun yüksekliği sebebiyle ve üst özelliklere sahip olduğu için pahalıdır.

4.5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ