Lavanta esansiyel yağı faydaları

Geleneksel olarak lavanta esansiyel yağı, parfüm yapımında kullanılmıştır. Birçok sağlık yararı vardır ve aromaterapi için çok kullanışlıdır.

Lavanta esansiyel yağı faydaları

Lavanta esansiyel yağı faydaları

Lavanta esansiyel yağı faydaları, sinirsel gerginliği ortadan kaldırma, ağrıyı hafifletme, kafa derisini ve cildi dezenfekte etme, kan dolaşımını arttırma ve solunum problemlerini tedavi etme özelliğine sahiptir. Lavanta Latince'de, Lavare yani "yıkamak" anlamına gelmektedir.

Lavanta esansiyel yağı, lavantanın çiçeklerinden buharda damıtılarak elde edilen bir yağdır. Lavanta çiçekleri kokulu ve güvel görünümlüdür. Geleneksel olarak lavanta esansiyel yağı da parfüm yapımında kullanılır. Yağ aromaterapide çok faydalıdır ve birçok aromatik müstahzar ve kombinasyonlar lavanta esansiyel yağı kullanılarak yapılır.

Lavanta esansiyel yağı, sedir ağacı, çam, caryum adacığı, sardunyuvar ve hindistan cevizi gibi birçok temel yağ ile iyi harmanlanır. Günümüzde, lavanta esans yağı sıklıkla aromaterapi yağı, jeller, infüzyon, losyon ve sabunlar gibi çeşitli formlarda kullanılmaktadır.

Lavanta Yağının Sağlığa Faydaları

Lavanta esansiyel yağı çeşitli sağlık yararları şunlardır:

Böcek Kovucu: Lavanta esansiyel yağının kokusu, sivrisinekler, midges ve güveler gibi birçok böcek türü için güçlüdür. Bu tür canlılardan korunmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu böceklerden biri tarafından ısırıldığında, lavant esansiyel yağı, rahatsızlık ve böcek ısırıkları ile ilgili ağrı azaltacak anti-inflamatuar niteliklere sahiptir.

Uyku: Lavanta yağı, uykusuzluk sorunu yaşayanlar içinde oldukça faydalıdır. Yaşlı hastalar üzerine sık yapılan çalışmalar doğrultusunda, normal uyku ilacı yerine yastıkların üzerine damlatılan bazı lavanta yağı ile uyku düzenliliklerinde bir artış olduğunu göstermiştir. Uyku sorunları için modern tıbbın yerini alabileceği rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Sinir sistemi: Lavanta yağı, sinirler ve kaygı gibi sorunlara karşı mükemmel bir yatıştırıcı kokusu vardır. Bu nedenle migren, baş ağrısı, depresyon, sinirsel gerginlik ve duygusal stresin tedavisinde de yardımcı olabilir. Serinletici aroma, zihinsel aktiviteyi arttırırken sinirsel tükenmeyi ve huzursuzluğunu ortadan kaldırır. Otonom sinir sistemi üzerinde iyi araştırılmış bir etkiye sahiptir ve bu nedenle sıklıkla uykusuzluk için bir tedavi olarak ve ayrıca kalp hızı değişkenliğini düzenlemek için bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bir çalışma testi yaptıran kişilerin, sınavı almadan önce lavanta yağı ve biberiye yağı solumakla birlikte zihinsel stres ve kaygı düzeylerinde önemli bir düşüş sağladığını ve bunun yanı sıra artmış bilişsel (dikkat eksikliği,dil kullanma ve anlama sorunları, muhakeme, problem çözme, karar verme) işlevlerde azalış gösteriyor!

Lavanta ve Esansiyel Yağı

Akne: Dermatologlar ve aromaterapistlere göre, lavanta yağı akne tedavisinde en faydalı yağlardan biridir. Yüz ve vücutta, sebum bezine yakın bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle gelişen kırmızı, çıkıntılı yaralarla iyi gelir. Lavanta yağı ilk enfeksiyona neden olan bakterileri yok eder, hormonal manipülasyon yoluyla sebumun fazla atılımını düzenlemeye yardımcı olur ve sivilce iyileşmeye başladıktan sonra yara izi bırakmasını engeller.

Ağrı kesici: Lavanta esansiyel yağı, ağrılı ve gergin kaslar, kas ağrıları, romatizma, burkulmalar, sırt ağrısı ve lumbago gibi çeşitli ağrı türleri için mükemmel bir çare olarak bilinir. Lavanta esansiyel yağı ile düzenli bir masaj da eklem ağrısına karşı rahatlatmak sağlayabilir.

İdrar akışı: Lavanta esansiyel yağı, idrar üretimi üzerindeki uyarıcı etkisinden dolayı üriner bozukluklar için iyidir. Dahası, hormonal dengesinin eski haline getirilmesi, idrar torbasının sistiti veya iltihabının azaltılmasında da yardımcı olur. Ayrıca, bu ve diğer bozukluklarla ilişkili krampları da azaltır.

Solunum bozuklukları: Lavanta yağı, boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit ve bademcik iltihabı gibi çeşitli solunum sorunları için yaygın olarak kullanılır. Yağ ya buhar halinde kullanılır ya da boyun, göğüs ve sırtın derisine uygulanır. Soğuk algınlığı ve öksürük için yaygın olarak kullanılan birçok vaporizatör ve inhalere de eklenir. Lavanta esansiyel yağının uyarıcı doğası da balgamı gevşetebilir ve solunum koşullarıyla bağlantılı tıkanıklığı hafifletebilir, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve vücuda doğal olarak balgam ve diğer istenmeyen materyalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Lavanta uçucu yağının buharı da solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaşabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Saç bakımı: Lavanta esansiyel yağı, bitler, bit yumurtaları ve sirke üzerinde çok etkili olduğu için saç bakımı için yararlıdır. Ayrıca, lavanta esansiyel yağının saç dökülmesinin tedavisinde, özellikle alopesi hastalarına, vücudun kendi kıl folliküllerini reddettiği otoimmün hastalıklara çok yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir Sottish çalışmasında, alopesi hastalarının% 40'ından fazlasının düzenli olarak lavanta esansiyel yağı kafa derisine ovulduğu zaman saç büyümesinde bir artış bildirdi. Bu nedenle, bazen lavanta yağı, erkek tipi kellik için önleyici bir önlem olarak önerilir!

Kan dolaşımı: Lavanta esansiyel yağı vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmek için de iyi. Araştırmalar, lavanta yağı kullanan aromaterapinin koroner dolaşım üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda kan basıncını düşürür ve genellikle hipertansiyon için kullanılır. Bu, organların oksijenasyon seviyelerini artırarak kas kuvvetini ve sağlığı teşvik etmesi anlamına gelmez; aynı zamanda beyin aktivitesi belirgin bir artış gösterebilir; cilt parlak kalır ve kanla yıkanır ve vücut kalp krizi ve arteroskleroz riskinden korunur Sıklıkla zayıf dolaşım ile ilişkilendirilir.

Sindirim: Lavanta yağı sindirim için yararlıdır, çünkü bağırsaktaki gıdayı hareketliliğini arttırır. Yağ ayrıca gastrik sıvılar ve safra üretimini de uyarmakta, böylelikle hazımsızlık, mide ağrısı, kolik, gaz, kusma ve diyare tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık: Düzenli lavanta esansiyel yağı kullanımı çeşitli hastalıklara direnç sağlar. 20. yüzyılda yapılan erken araştırmalara göre, lavanta, TB, tifo ve difteri gibi nadir hastalıklara karşı vücudu korumak için mükemmel bir antibakteriyel ve antiviral niteliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Genel Cilt Bakımı: Lavanta yağının cilt için sağlık faydaları, antiseptik ve antifungal özelliklerine bağlı olabilir. Akne, kırışıklıklar, sedef hastalığı ve diğer enflamatuvar durumlar gibi çeşitli deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yara dokularının oluşumunu iyileştirdiği için yaraların, kesiklerin, yanıkların ve güneş yanığının iyileşme sürecini hızlandırmak için yaygın olarak kullanılır. Egzamayı tedavi etmek için lavanta yağına papatya da eklenir.

Diğer: Lavanta esansiyel yağının diğer sağlık yararları lökoor tedavisi kabiliyetini içerir. Yağ, ayrıca sivrisinekleri ve kelebekleri kaçırmak için kullanılabilir.

Birçok esansiyel yağda olduğu gibi gebe ve emziren kadınlar lavanta esansiyel yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. Diyabetli hastaların lavanta yağı ile uzak durmaları önerilir. Ayrıca olağandışı hassas ciltlere sahip insanlara alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar ayrıca lavanta yağı yaygın veya aşırı kullanımı nedeniyle bulantı, kusma ve baş ağrılarından şikayet edebilir.

Belki de en önemlisi, lavanta yağı hiçbir zaman yutulmamalı, sadece aromatik terapi veya benzeri faaliyetlerle topikal olarak uygulanmalı veya inhale edilmemelidir. Yutma, bulanık görme, zor nefes alma, yanan gözler, kusma ve diyare ile karakterize ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Yani, lavanta yağı harika bir mucize tedavisi olduğunu düşünüyorsanız bile, heyecanlanma ve yemeğinize koymaya başlamayın!

5 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ