Lip balmlar

Dudakları kuruyan ve çatlayanlar için lip balmlar apayrı bir önem taşır. Özellikle kış aylarında dudaklar soğuk ve rüzgardan oldukça kötü etkileniyor.

Lip balmlar

Yazın da pek tabi güneşin etkisiyle yanıp, çatlayabiliyorlar. Bu sebeple lip balm kullanmak dudakları nemli ve dış etkenlere karşı korunaklı tutmak bakımından oldukça pratik yardımcılarımız oluyor.

Ben de bu yazım da sizlere elimde olan dudak bakım ürünlerimi paylaşacağım. Elimde Nivea med protection, Nivea pure and natural serisinden milk and honey, Nivea lip butter vanilla & macadamia, blistex medplus, LR kozmetiğie ait aloe vera lip care bulunmakta. Şimdi gelelim etkilerine.

Nivea Med Protection Spf 15

Nivea Med Protection Spf 15

Nivea’nın lip balmları oldukça meşhur. Hemen hemen her yerde, marketlerde bile kolaylıkla karşımıza çıkıyorlar. Ulaşılabilirliği en rahat marka…

Bu lip balmı markette indirimde görünce aldım. Yapısı hafif yoğun. Yani niveanın renkli lip balmlarını kullandıysanız eğer onlardan biraz daha yoğun bir kıvamı var diye tarif edebilirim. Dudakta parıl parıl bir görüntü oluşturmuyor. Bunun haricinde spf 15 içermesi büyük bir artı. Özellikle yazın kavurucu sıcaklarda güneş koruma faktörü dudaklar için daha da önem taşıyor. Ambalajı sayesinde her an, her yerde rahatlıkla yenileme kolaylığı sunuyor.

Olumsuz özelliklerinden bahsedecek olursam, bu lip balmı hasar görmüş, çatlamış dudaklar açısından çok faydalı bulmadım ben. Yani onarıcı etkisini zayıf buldum. Hatta genellikle Nivea lip balmlarından hoşlanmadığımı itiraf etmem gerek. Çünkü dudaklarım üzerinde anlık bir etki bırakıyorlar. Anlık bir rahatlama sonrası yine kuru dudaklarla baş başa bırakıyor. Yine de spf içermesi, özellikle yazın kullanmak için yeniden alınabilir yapıyor. Eğer çok sorunlu dudaklarınız yoksa ve koruma açısından lip balm kullanmak istiyorsanız şans verebilirsiniz. En azından güneşe çıkıldığı anlarda güneşten koruma etkisinden faydalanılabilir bir lip balm.

Nivea Pure & Natural Milk and Honey

Nivea Pure & Natural Milk and Honey

Nivea’nın %98 doğal içerik sunduğu serisinden bal ve süt içeren lip balm. Bu lip balmı alalı uzun zaman oldu aslında. Belki ambalajı değişmiş veya üretimden kalkmış olabilir. Kokusu gerçekten çok hoş. Bal ve sütün o yumuşak kokusunu hissettiriyor ama maalesef bu lip balmın da onarıcı etkisini hissedemedim. En fazla ruj altına veya rahatlama istediğiniz zamanlar kullanılabilir diye düşünüyorum.

Nivea Lip Butter Vanilla & Macadamia

Nivea Lip Butter Vanilla & Macadamia

Nivea’nın lip butterları son dönem çok meşhur oldu. Değişik çeşitlerini de bulabileceğiniz bu lip balmlardan ben vanilyalı ve macadamia (cadı fındığı) yağı içeren çeşidini satın aldım. Çok doğal bir vanilya kokusu olduğunu söyleyebilirim. O kadar yumuşak ki kokusu… Yumuşatması diğer balmlarına göre daha iyi. Ancak bunda da istediğim etkiyi bulamıyorum. Yani geceden sürüp yatınca o güzel pürüzsüz dudaklarla uyanmamı sağlayamıyor. Daha onarıcı bir lip balmı gece uygulayıp, gündüzleri bu lip butterları kullanarak dudaklarınızın bakımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer yine dediğim gibi çok sorunlu dudaklarınız yoksa sizin işinizi hayli görecektir.

Ambalaj açısından pek hijyenik değil. Yani parmaklarınızla uygulama gerektiren bir lip balm. Yalnız siz de benim gibi bu durumu pamuklu çubuklar veya ruj fırçasıyla uygulayarak çözebilirsiniz. Onun haricinde kutusunun kapağı çok zor açılıyor. Ben bu durumu da sevmedim. Bunu da kapağı iyice bastırmadan kapatarak tolere ediyorum.

Nivea lip balmları benim ihtiyaçlarıma tam cevap veremese de uygun fiyatlı olmaları, her an bulunabilir olması sebebiyle yeniden tercih etme sebebim olabiliyor. Ayrıca Nivea hayvanlar üzerinde deney yapmıyor.

Blistex Medplus Spf 15

Blistex Medplus Spf 15

Blistex medplus çok sevilen bir lip balm. Çoğu kişi oldukça memnun. Açıkçası benim de hoşuma gitti. İçinde mentol olması da çok rahatlatıcı bir his sağlıyor. Dudaklara sürüldüğünde, mentolden dolayı bir 5 dk civarı yanma, karıncalanma hissi yapıyor. Ama bu benim için o kadar ferah ve rahatlatıcı bir his ki… Fakat nane, mentol gibi şeylerden rahatsız olanların uzak durması daha iyi olacaktır. Yine bu ürün de güneş koruma faktörü içeriyor.

Gece sürüp, sabah yumuşak dudaklarla uyanıyorum sayesinde. Gerçekten çatlakları ve dudaklarda buna bağlı oluşan yaraları çok iyi onarıyor. Ancak ambalaj konusunda bu da Nivea lip butterlar gibi pratik değil. Ben parmakla sürmeyi hiç sağlıklı bulmadığım için dışarıda kullanmak yerine geceleri bir pamuklu çubukla uygulayıp yatıyorum. Yalnız gündüzleri de yanınızda pamuklu çubuklar taşıyarak ya da ruj fırçası taşıyarak kullanabilirsiniz. Benim için sorun olmaz derseniz ellerinizi yıkayarak da kullanabilirsiniz pek tabii. Ama yok ben asla klasik ambalajlarından şaşmam derseniz blistex bu ürünü aynı zamanda klasik, asansörlü ambalajlarla da piyasaya sürüyor. Yalnız kavanoz halinin ona nazaran daha çok beğenildiğini duyuyorum genelde.

LR Aloe Vera Lip Care

LR Aloe Vera Lip Care

Bu marka da avon gibi network marketting denilen bir sistemle çalışıyor. Kısaca katalog ile satış yapan bir marka. Ürünlerinde gerçek aloe vera kullandıklarını söylüyorlar. Aloe veranın ciltte yarattığı onarım etkisini bilmeyenimiz kalmadı neredeyse. Gerçekten değerli bir öz.

Bu lip balmı bir yakınım uzun zaman önce hediye etmişti. Ambalajı yenilenmiş, bendeki eski ambalaj. Oldukça memnun kalmıştım. Onarım etkisini iyi bulmama rağmen tekrar satın almadım. Çünkü etrafımda satışını yapan herhangi biri yoktu ve benim için bu tarz ürünlerde kolay ulaşılabilirlik önemli.

Vaseline Nemlendirici Jel

Vaseline Nemlendirici Jel

Bu aslında bir dudak balmı değil. Ancak ben dudaklarıma sürüp uyuduğumda dudaklarım iyileşmiş olarak uyanıyorum. Bu konuda çok güzel bir ürün. Vazelinden yapılmış, yani vazelin ama vazelinden daha yumuşak bir formül diyebilirim. Normal vazelinlerden pek hoşlanmam. Bıraktığı hisse tahammülüm yok. Ancak vaseline markasına ait bu ürünü yapı itibariyle sevdim. Original, kakaolu ve baby olmak üzere farklı çeşitlerini bulmak mümkün. Bendeki baby olanı. Kokusu çok hoş hafif bir koku. İçeriğinde gül ve hindistan cevizi yağları barındırıyor. Arkasında pişiklerde kullanıma uygun olduğu yazıyor. Bu konuda bebeğiniz ve kendiniz için kullanabilirsiniz.

Vazelinin pek çok şaşırtıcı kullanımı için vazelin kullanım alanları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Not: Hepimizin cilt yapısı ve haliyle ürünlerden beklentileri farklı. Bu sebeple ürünler hakkında yapılan açıklamalar kişisel olup memnuniyet derecelerimiz oldukça değişken olabilir.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ