Logitech Wireless Performance Mouse MX İncelemesi

Logitech Wireless Performance Mouse MX isimli aynı zamanda DarkField olarak da anılan mouse ürününü denedik ve bu fareyi almayı düşünenlere yol gösteriyoruz.

Logitech Wireless Performance Mouse MX İncelemesi

Logitech Wireless Performance Mouse MX

Logitech markası klavye ve mouse ürünleri ile ön plana çıkan bir markadır. Markanın kötü ürünleride oldukça fazladır. Logitech'in pek çok klavye ve faresini kullanmış biri olarak; Logitech'te kaliteli ürün alabilmek için ucuz fiyatlılardan kaçınmanızda fayda var. En azından uzun ömürlülük peşindeyseniz.

Logitech markasına ait DarkField olarakta anılan Performance Mouse MX isimli farenin pek çok özelliği mevcut. Ben bu ürünü özelliklerinden ziyade büyük olduğundan dolayı tercih ettim. Eli büyük olan kişiler için oldukça rahat bir kullanım imkanı sağlıyor. Aynı zamanda el sağlığı içinde.

Logitech Wireless Performance Mouse MX

Yaklaşık 2 yıldır bu ürünü kullanmaktayım ve şimdiye kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Logitech DarkField isimli farenin en baskın özelliklerinden birisi, cam yüzeyinde kullanım imkanı tanımasıdır. Farelerin çoğunluğu lazer yöntemi ile kontrol edildiğinden, cam yüzeyli masalarda kullanım sıkıntısı yaşatmakta. Ancak bu ürün ile cam masalarda rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Logitech, hemen hemen çıkarttığı tüm kablosuz mouse ve klavyelerde Unifying özelliğini kullanmakta. Unifying özelliği sayesinde tek bir alıcı ile bütün logitech ürünlerinizi kontrol etmeniz mümkün. Örneğin Logitech markalı klavye(ler) ve fare(ler) var. Bunlar için ayrı ayrı alıcı kullanmak yerine tek bir alıcı kullanarak, Unifying programı ile frekanslarını birleştirerek tek bir alıcı ile kontrol etme olanağı sağlıyor.

Logitech Wireless Performance Mouse MX Şarj GöstergesiFarenin en beğendiğim özelliklerinden birisi, farenin şarjlı olması. Şarjlı olduğu için sürekli yeni pil alıp para harcamak zorunda kalmıyorsunuz. Aynı zamanda önemli anlarınızda sizi yarı yolda bırakmıyor. Ürün yanında gelen usb şarj kablosu ile dilediğiniz an şarj edebilme imkanına sahipsiniz.

Şarj esnasında ürünü kullanma imkanınız bulunuyor. Ürünü yaklaşık 2 yıldır kullanmama rağmen, günde ortalama 12 saat kullanım ile yaklaşık 1 hafta şarjı götürüyor. Ek olarak farenin üzerinde şarj göstergesi bulunmakta. Pilin bitmesine doğru kırmızı ışık ile sizi bilgilendiriyor.

İlerleyen zamanlarda pili ölürse, farenin altında bulunan kapağı açarak yeni şarjlı bir pil takarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu özelliklerin haricinde, mouse üzerinde pek çok sayıda tuş kontrolü bulunmakta.

İlk olarak scroll tuşunu inceleyelim..

Eğer bilgisayarınızdan pdf yada herhangi bir döküman okuyorsanız, okuduğunuz dökümanın sağ ve solunda boşluk kalıyorsa, farenin scroll tuşunu sağ yada sola yatırdığınızda döküman otomatik olarak kayarak size zaman kazandırıyor.

Logitech Darkfiled Hızlı Kaydırma ÖzelliğiScroll hizasında ufak bir tuş bulunmakta. Bu tuşa bastığınız zaman scroll serbest konuma geliyor. Normalde 30 sayfalık bir dökümanın son sayfasına gidebilmek için tekerleği pek çok kez çevirmeniz gerekmekte. Serbest bırakma tuşu ile 30 sayfanın sonuna tek bir tekerlek çevirmesi ile kolayca inebilirsiniz. Uzun sayfalı dökümanlarda bu özelliği sayesinde vakit kazandırıyor.

Logitech Darkfield TuşlarıBunların haricinde, baş parmak yerinde bulunan tuş sayesinde pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz. Zoom ve ileri geri butonları ile büyültme ve küçültme yapabilirsiniz. Zoom harici ileri geri butonlarını, tarayıcı geçmişi için kullanılır.

Fare üzerinde bulunan tuşlara tıklanıldığında gerçekleşecek olan eylemleri, Logitech programı ile belirlemeniz mümkün. Ancak kendiniz özel bir tanımlama yapamaz, macro oluşturamazsınız. Sadece Logitech'in müsade ettiği uygulama tanımlamalarını yapabilirsiniz. Bu da oldukça büyük bir dezavantaj sağlıyor.

Ürün hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum alanından yapabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. 

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ