Menfez Nedir?

Menfez Nedir?

Menfez Nerelerde Kullanılır?

Menfez, kapalı ortamlardaki kirli havayı toplayan ekipmanlara verilen genel addır. İç mekanlarda bulunan kirli havayı toplayarak, temiz hava ile değiştirilmesini sağlayan menfez, solunum yolları sağlığı açısından oldukça önemlidir. Menfezlerin havayı doğru şekilde ayırabilecek yapıda olması ve teknik açıdan yeterlilik sağlaması, ortamdaki havanın temiz olmasını sağlayan etmenler arasında yer alır.

Menfez Nasıl Çalışır?

Menfez kirli havayı ayırabilecek bir sisteme sahiptir. İç mekan ile dış mekan arasında kurulan bir kanalda, menfez içerisinde kirli ve temiz havanın geçtiği boru ya da bölmeler bulunur. Bu sayede, ortamda bulunan kirli hava analiz edilerek, dışarı aktarılırken, dışarıdan alınan temiz havanın ortama yayılması sağlanır. Menfezlerin, kapalı alanlarda iyi bir şekilde çalışabilmesi için; gerekli mesafelerde konumlandırılmaları ve gerekli büyüklükleri ölçülerek yerleştirilmeleri gereklidir. Zira oldukça büyük bir alan için, küçük menfez kullanılması, istenen verimi sağlamayacak ve kirli havanın ortamda birikmesine neden olacaktır.

Menfez Türleri Nelerdir?

Birçok hava temizleme türü bulunmaktadır. Günümüzde, iç mimarinin de gelişmesiyle, özel menfez tasarımları yapılmakta ve iç mekanın estetiği bozulmadan, menfez kullanılabilmektedir. Bölmeli, camlı, kırık köşe gibi menfez türleri çok sık kullanılmaktadır. Menfez fiyatları oldukça ekonomik olduğu gibi, hava temizleme aleti yapımında kullanılan malzeme ve hava temizleme hattı, hava akışı açısından büyük öneme sahiptir.

Menfez Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç mekanlarda kullanılan hava temizleme türlerine karar verirken, bazı kıstaslara dikkat edilmesi gereklidir. Bu kıstaslar temel olarak şöyledir:

  • Menfezin, kirli havayı içeriye aktarılmasını engelleyici özelliğinin gelişmiş olması,
  • Gürültü çıkarmaması, sessiz ve doğa dostu olması,
  • Havanın mekan içerisinde hızlı bir şekilde yayılmasını sağlaması,
  • İç mekanın mimarisine ve estetiğine uygun olması,
  • Rahatsız edici boyutlarda olmaması,
  • Alanın büyüklüğüne göre, ihtiyaç duyulacak hava debisini sağlayabilmesi

Menfezin işlevsel olması son derece önemlidir. Geniş mekanlarda ya da oda gibi daha küçük alanlarda sıklıkla kullanılan menfezlerin, kaliteli malzemeden yapılmış olması ve uzun ömürlü olması da son derece önemlidir. enbilgi.com Hava akışını yeteri düzeyde sağlayamayan menfezler solunum yolları açısından zarar verici niteliğe sahip olabileceğinden, çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ