Mona Lisa

Mona Lisa

Çok uzun yıllar boyunca ilgi odağı olan bu tablo her zaman olduğu gibi sanatçının ölümünden sonra oldukça değer kazanmıştır. Tabloda resmedilen kadının kimliği, tablonun resmedildiği yerin atmosferi ve tabloyla ilgili birçok şey araştırmacıların odak noktası olmuştur. Portreyle ilgili araştırmalarda birçok iddia ortaya atılmış, yeni fikirler onun gizemini arttırmaya devam etmiştir. Ancak her şeyden önce dönemin şartlarını düşününce böylesine güzel bir tablonun meydana getirilmesi oldukça hayranlık oluşturmaktadır.

Mona Lisa tablosu,Leonardo da Vinci tarafından 16. yy’da resmedilen bir yağlı boya portredir. Tabloda oturmuş bir kadın resmedilmiştir. Rönesans döneminde resmedilen bu portre sanatseverler tarafından büyük ilgi görmektedir. Tablo, Paris’teki Louvre Müzesinde sergilenmektedir.

Mona Lisa hakkında ortaya birçok iddia atılmıştır. Mona Lisa tablosunda resmedilen kadının kimliği tam olarak belirlenemese de araştırmacılar tarafından dönemin önemli ismi olan Francesco del Giocondo’nun eşi Mona Lisa olduğu ileri sürülmüştür.
Başka bir araştırmacı Dr. Lillian Schwartz ise Mona Lisa’nın kendisi olduğunu ileri sürmüştür. Bunu iddia ederken birtakım analizlerle elde edilmiş olan yüz özelliklerine dayanmıştır. Leonardo da Vinci ile portredeki yüzün benzerlik göstermesi bu iddiayı desteklemiştir.

Bu portrede en çok konuşulan şeylerden biri de şüphesiz Mona Lisa’nın yüzündeki ifadedir. Gülümseyişinin altında yatan sır araştırmacılar tarafından açıklanmaya çalışılmıştır. Portrenin sergilenmiş olduğu Louvre Müzesinde lazer taramaları sonucunda Mona Lisa’nın başında ince bir tül olduğu görülmüştür. Boyunlarından aşağısına uzanan bu tülü o dönemde yeni doğum yapmış veya hamile kadınların kullandığı tespit edilmiştir. Yüzündeki gülümseyişin de yeni doğum yapmış bir kadının gülümseyişine benzediği öne sürüldü.

Uzmanlara göre Mona Lisa tablosu Mona Lisa’nın ikinci bebeğinin doğumu üzerine yapılmıştır.

Tabloda, lazer incelemeleri sonucu bu zamana kadar saçlarının serbest bırakılmış olduğu düşünülen Mona Lisa’nın aslında saçlarının topuz olarak resmedildiğidir. O dönemde saçları bu şekilde toplamak sadece kötü kızlara mahsustu fakat Mona Lisa iyi bir aileden gelmekte ve bir ipek tüccarının eşiydi.

Tablo incelenmeye devam edildiğinde tabloda hiçbir şekilde fırça izine rastlanmamıştır. Çoğu araştırmacı Mona Lisa tablosunun fırça kullanılmadan parmaklarla yapıldığını öne sürüyordu fakat aynı şekilde tablo da parmak izine de rastlanılmamıştır. Tabloda sadece ince bir tabaka boya olduğu tespit edildi.

5 20
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ