Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Günlük hayatımızda elimize dahi mürekkep bulaştığında, elimizden mürekkep lekesini çıkartmak günlerimizi alırken giysi üzerinden mürekkep lekesini çıkartmak oldukça zordur. Mürekkep lekesi zorda olsa çıkartmanın yolları bulunmaktadır. Mürekkep lekesi ile en sık olarak öğretmenler karşılaşmaktadır ve önlüklerinin cebine koydukları kalem mürekkeplerinin kıyafetlerine akması oldukça sinir bozucu bir durumdur.

Normal bir mürekkep lekesini çıkartmak için;

İlk etapta mürekkebin döküldüğü kısma soğuk bir su dökülür. Soğuk su işlemini su saf bir şekilde akana kadar devam ettirin. Soğuk su ilavesi sonucunda mürekkep lekesinin azaldığını fark edeceksiniz. Hemen ardından bol bir deterjanı köpürterek lekeye sürün ve bol bir sabunlu su ile yıkamaya başlayın.

Eğer mürekkebin döküldüğü kumaş renksiz ise çamaşır suyu da kullanılabilir. Farklı bir yol olarak; kabartma tozu ve oksijen iyice karıştırılarak, macun kıvamına gelmesi sonucunda lekenin üzerine sürülerek buhara tutulur. Bunların dışında mürekkep lekesini, limon ve tuz karışımı yada süt ile silerek çıkartılabilir. Ancak bu işlemler sadece normal mürekkep lekelerinde uygulanmalıdır. Zor lekelerde uygulamanız sizin açınızdan sadece vakit kaybı olacaktır.

Parke üzerine dökülmüş bir mürekkep lekesi için;

İlk etapta süt ve gliserin iyice karıştırılır. Yumuşak bir sünger yardımıyla hazırlanan karışıma batırılıp leke silinir. Lekeyi sildikten sonra temiz bir su ile bölge yıkanır.

Deri koltuğa dökülmüş mürekkep lekesi için;

Yumuşak bir beze nem kazandırarak, bezi bir limonlu suya batırarak leke bölgesini silerek mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Beyaz kumaşa dökülmüş mürekkep lekesi için;

Beyaz bir dokuya dökülmüş mürekkep lekesi için domates kullanılmalıdır. Bir domatesi ortadan ikiye bölerek leke üzerine iyice sürünüz. Biraz bekledikten sonra sıcak su yardımıyla yıkayarak temizlemeniz yeterlidir.

Tükenmez kalem lekeleri için;

Tükenmez lekelerini çıkartmanın en kolay yolu alkol kullanmaktadır. Alkol yardımıyla kolayca tükenmez kalem lekesini çıkartabilirsiniz. Bunun dışında sütün içerisine bir miktar sirke ilave ederek bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silerek yine lekenin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

4.7 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ