Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi, yemeklerin salataların olmazsa olmazı olsa gerek. Yemeklere verdiği o eşsiz tat tartışılmaz olsa gerek. Marketlerden aldığımız nar ekşilerinde genelde katkı malzemeleri içerdiğinden dolayı, kendimiz yapmaya daha çok ihtiyaç duyabiliriz. El yapımı nar ekşisi ile marketlerde satılan nar ekşisi arasında büyük derecede bir fark bulunmaktadır. Birisinde sadece tatlandırıcı bulunurken, sizin yaptığınız gerçek tadı barındıracak. Nar ekşisi nasıl yapılır isimli yazımıza ilk önce malzemelerden başlayalım.

Nar ekşisi yapabilmek için gerekli malzemeler;

  • Beş kilo kadar kabuklu ekşi tada sahip nar
  • Bir tatlı kaşığı kadar tuz

Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi nasıl yapılır yazımızdaki aşamalardan ilki; yukarıda bulunan malzemeleri tercihlerinize göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Beş kiloluk bir nardan toplamda 300-350 mililitre kadar nar ekşisi çıkmaktadır. Narın kilosuna göre kullanacağınız tuz miktarını da ayarlayabilirsiniz. Dileyen kişiler, narın kabuğunu güzelce temizledikten sonra kabuklarıyla beraber nar ekşisini yapabilirler.

Narı kabuğundan ayırdığınız zaman daha lezzetli olacaktır. Bunun için narı ortadan ikiye kesin ve tahta bir kaşık yardımıyla kabuklu kısmına darbe uygulayın. Uyguladığınız darbe sonucunda narın içerisi çıkacaktır. Narın içerisinde bulunan beyaz renkteki zarları ayırmanız gerekmekte. Kısacası bütün nar tanelerini bir kabın içerisine koyun. Geride nar dışında bir şey kalmasın.

Bu işlemi tamamladıysanız eğer, narın suyunu çıkartmaya geçebiliriz. Teknoloji çağında olduğumuz için, narı bir robot yardımı ile kolayca yapabilirsiniz. İsteyenler klasik yöntemler ile narın suyunu çıkartabilir. Robot ile suyu iyice çıkana dek çalıştırın. Ardından süzgeç yardımıyla başka bir kabın içerisine alın.

Süzdüğünüz nar tanelerini bir kaba koyduktan sonra bir tencere içerisine dökün. Ardından üç - dört saat boyunca iyice nar suyunu kaynatın. Nar suyu kaynarken, üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri ara, ara almanız gerekmektedir. Üç - dört saatlik zaman diliminin geçmesine doğru, yani aygazı kapatmanıza beş dakika kala, içerisine tuz ekleyin ve beş dakika geçtikten sonra altını kapatın. Aygazı kapattıktan sonra, hazırlamış olduğunuz nar ekşisini dinlendirmeniz gerekmektedir. Soğuduktan sonra cam olmak üzere kavanoz içerisine koyabilirsiniz. Saklama açısından soğuk yerleri tercih etmelisiniz. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Nar ekşisi nasıl yapılır isimli yazımızı tamamlamadan önce size bir konuda tavsiye vermek isteriz; Nar ekşisi yapımında muhakkak ekşi bir nar kullanmalısınız. Adından da anlaşılacağı gibi nar ekşisi. Tüm işlemleri yaptığınıza göre, o eşsiz lezzeti tadabilirsiniz. :)
Nak ekşisi nasıl yapılır isimli yazımız hakkında ki görüşlerinizi bekliyoruz. :)

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ