Nişan bohçasına neler konulur?

Nişan bohçasına neler konulur?

Nişan bohçasına neler konulur?

Bohça hazırlamak Türk geleneklerinin bir parçasıdır. Şimdilerde artık pek tercih edilmese de kırsal kesimlerde hala bu tür geleneklere başvurulmaktadır. Yine geleneklerine bağlı kalmak isteyen birçok kişi de bu ananeleri uygulayabilir. Nişanda kız ve erkek tarafı bohça hazırlar. Evliliğe atılan ilk adımlardan birisi olarak kabul edilen nişan, çoğu kişi oldukça önemlidir ve tüm her şeyin en doğru şekilde yapılmasını ister. Kimi insan geleneklerine bağlı olmasa bile o heyecana nail olma isteğinden dolayı nişan bohçası hazırlayarak içine koymak istediği şeyleri yerleştirmeye başlar. Nişan bohçası bazı geleneklere göre kız tarafının ve erkek tarafının hazırlaması öngörülür. Bizim sizler için anlattığımız konu hem erkek tarafını hem de kız taraflarını ilgilendiren bir yazıdır. Nişan bohçasının içerisine ne konulacağı küçük değişiklikler gösterse de belli başlı konulacak eşyalardan bahsedeceğiz.

Öncelikler kız tarafının erkek tarafına hazırlayacağı bohçaya neler konulabileceğinden bahsedelim:
Saat, gömlek, ayakkabı, kravat, çamaşır, terlik, parfüm, tıraş takımı, pijama takımı, çorap, kemer, lif, havlu takımı konulabilecek ideal eşyalardandır. İsteğe göre daha birçok gerekli eşya konulabilir.

Erkek tarafı ise kız için bir bohça hazırlar. Bu bohçaya da şu eşyalar konulabilir:
Gecelik, sabahlık, makyaj seti, parfüm, lif, terlik, çanta, ayakkabı, terlik, ayna,tarak seti (gümüş olabilir) gibi eşyalar oldukça ideal hediyelerdendir.

Nişanlanmayı düşünen çiftlerimize şimdiden mutluluklar dileriz. :)

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ