Omuz kasları nasıl geliştirilir?

Omuz kasları nasıl geliştirilir?

Evde masraf yapmadan omuz kaslarımı nasıl geliştirebilirim?

Eğer vücudunuzun hoş bir görünüşe sahip olmasını istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden bir tanesi de omuz kaslarını geliştirmektir. Omuz kaslarını geliştirmek, hoş bir görüntüye sahip olmakla beraber yaşanılan omuz sağlık problemlerini de en aza indirgemektedir.

Omuz kaslarını geliştirebilmek için, her zaman ki gibi olmazsa olmaz olarak nitelendirilen iki adet dambıla ihtiyacınız bulunmaktadır. Omuz kasları geliştirilirken ön, yan ve arka kısımlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Omuz kaslarını geliştirebilmeniz için, aşağıda aşamalar size resimli bir şekilde verilmiştir. Aşamaları takip ederek omuz kaslarınızı kısa sürede geliştirebilirsiniz.
Eğer aşağıdaki aşamalardaki resimleri görüntülemekte zorluk çekiyorsanız, resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Ön omuz kaslarını çalıştırma

Omuz kası geliştirme 1
1. Aşama

İlk öncelikle dambılları resimde olduğu gibi omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Bu işlemi oturarak yapıyor olmanız, omurga sorunları ile karşılaşmanızı önleyecektir.
Omuz kası geliştirme 2
2. Aşama

Bu aşamada kollarınızı göğüs hizanızdan yukarıya doğru kaldırarak yaklaşık yarım saniye kadar bekleyerek tekrar göğüs hizanıza getirerek aynı işlemi tekrarlayın.

Yan omuz kaslarını çalıştırma

Yan omuz kasları 1
1. Aşama

Bu aşamada, elleriniz aşağıya bakabilecek şekilde sıkıcıya dambılları kavrayın.
Yan omuz kası 2
2. Aşama

Kollarınızı dirsek kısımlarından hafif bükük bir şekilde yukarıya doğru kaldırın. Bu işlemi aşağıda verilen set miktarlarına göre tekrarlayın.

Arka omuz kaslarını çalıştırma

Arka omuz kasları 1
1. Aşama

Bu aşamada yere doğru eğilerek, başınızı hafif bir şekilde aşağıya eğin ve ellerinizi aşağıda tuttun.
Arka kol kasları 2
2. Aşama

Bu aşamada, ön kol kaslarında yapıldığı gibi dirseklerinizi hafif bir biçimde kırarak yukarıya doğru kollarınızı kaldırın.

Yukarıda verilen hareketleri yavaş bir şekilde yapmanız daha yararlı olacaktır. Ben hızlı bir şekilde kas sahibi olayım, hızlı hızlı yapayım düşüncesindeyseniz; boşa çalışmış olursunuz. Bu işlemler yavaş bir şekilde yapılır. Yavaş yapmanız, kasın o hareketi algılamasını sağlar ve gelişimini destekler.
Yukarıda verilen hareketleri 5 set olacak şekilde 12'şer kez yapmalısınız. Yani 12x5 olacak şekilde. Yaptığınız her bir sette bir dakikalık dinlenme payı bırakarak bir sonraki setlere geçiş yapabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ