Organik saç boyası

Organik saç boyası

Organik Saç Boyası Yapımı

Çoğu zaman saç renginden sıkılan kadınlar, saçlarını kozmetik boyalarla boyamayı tercih ederler. Aynı zamanda erkekler de beyazlayan saçlarını boyalarla kapatmaya çalışırlar. Fakat kozmetik boyaların saçları yıprattığı ve ihtiva ettiği kimyasallar sebebiyle sağlığa zarar verdiği kabul edilen bir gerçektir. Bu sebeple artık doğal olan boyalara yönelme görüyoruz. Hazır olarak satılan organik boyalardan alınabileceği gibi evde bitkilerden faydalanarak da doğal boya hazırlayabilirsiniz. Ancak şu bir gerçek ki evde yapacağınız bu boyalar kimyasal içeren boyalar gibi örtücü olmayacaktır. Bu yöntemler daha çok beyazlarınıza doğal bir renk verecektir ve saç tonunuzda 1-2 ton oynama yapacaktır.

Organik Saç Boyası Tarifleri

Kimyasal boyalardan uzak durmak isteyenler vereceğimiz tariflerle organik saç boyalarını kendileri hazırlayabilir. Hazırlayacağınız bu doğal boyalar sayesinde, kimyasal boyaların saçlara ve saç derisine verdiği hasarlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Organik saç boyası tarifiKimyasal boyalar saç derisine zarar verir. Bunun sonucunda dökülme, seyrelme, egzama gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Sizler de sağlığınızı korumak adına doğal boyalara yönelebilir, güzelliğinizi bu organik saç boyaları ile koruyabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu organik saç boyaları aynı zamanda saçlarınızı besleyecek! Şimdi gelelim "evde organik saç boyaları nasıl yapılır" sorusuna.

Kahverengi organik saç boyası yapımı

Bir tencerede bir miktar suyu kaynattıktan sonra bu suya bir avuç dolusu ada çayını atıp demlenmesini bekleyiniz. 
30 dk -1 saat civarı demlediğiniz ada çayını süzüp içerisine 1-2 avuç karanfil atın.
Karanfilin de 1 saat civarı iyice demlenip renk vermesini bekledikten sonra suyu süzünüz.
Bu suya boya kıvamını alacak şekilde kına ekleyiniz. (kremsi bir kıvam olmalı)

İşte kahverengi organik saç boyanız hazır. Elde edilen bu boyayı saç dipleri ve uçlarına eşit miktarda sürünüz ve 1-1 buçuk saat civarı bekletiniz.

Daha sonra saçlarınızı yıkayınız.

Böylelikle kahverengi organik saç boyası nasıl yapılır diye merak edenlere cevabınız sağlıkla ışıldayan saçlarınız olacak .

Organik Sarı Saç Boyası Yapımı

Doğal bir şekilde saçlarınızı sarartabilirsiniz. En bilinen yöntem olan papatya suyu, saçlarınıza doğal bir sarılık verecektir.

Kaynamış suya iki avuç dolusu kadar papatya suyu atıp demlenmesini bekleyin. Yarım saat kadar bekledikten sonra bu suyu süzüp saçlarınıza sürünüz. Güneşte bekleyerek veya sıcak fön ısısı vererek saçlarınızı sarartabilirsiniz.

Ancak güneş daha etkili olacaktır. Bu sebeple özellikle sahilde güneşlenirken sprey şişesine koyduğunuz papatya suyunuzu yanınızda Saç stiligötürüp ara ara sıkarak doğal bir şekilde sarılık kazandırabilirsiniz. Bu yöntemi dilediğiniz zaman uygulayabilirsiniz fakat saçlarınızı kurutmaması için bakımlarınızı ihmal etmeyiniz.

Organik siyah saç boyası yapımı

Özellikle beyazları kapatmak isteyenler için ideal bir doğal boyadır.
Kaynamış suya bir avuç adaçayı ve 1 fincan siyah çay ve yeşil ceviz kabuğu ekleyiniz.
30 dk civarı demlenmesini bekleyip suyu süzünüz.
Süzdüğünüz bu suyu saçlarınıza iyice yediriniz.
1-2 saat kadar bekleyip saçlarınızı yıkayınız.

Bu yöntemi istediğiniz sıklıkta tekrar edebilirsiniz. Bu sayede beyazlarınız doğal bir renk alacak ve ışıldayan siyah yansımalı saçlara kavuşacaksınız.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ