Özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği, pek çok birey üzerinde yaygın biçimde görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Özgüven eksikliği sonradan olabileceği gibi, yaygın olarak çocukluk yıllarında çıkmaktadır. Aile içerisinde, bir babanın, bir annenin yada bir kardeşin, şaka amaçlı dahi söylemiş olduğu sözler çocuk üzerinde özgüvensizliğe yol açabilir ve çocuğun bunu önemsememesi sonucunda ilerleyen yaşlarında onun karşısına çıkarak problemler meydana gelebilir.

Mesela özgüven eksikliği olan bir birey, dışarıya çıktığı zaman rahat bir biçimde hareket edemez. Aynı zamanda tanımadığı biri ile ilgili diyalog içerisine girmesi imkansız olarak gözlenir. Burada özgüven problemi yaşayan kişi, konuşmayı düşündüğü kişi ile konuşabilme cesaretini bir türlü gösteremez. Kendi içerisinde yaşadığı savaş sonucunda her zaman yenilgiye uğrar. Toplum içerisinde söylemek istediklerini asla dile getiremez. Kendi arkadaş toplulukları içerisinde onlarla kolay kolay görüşüp sohbet edemez. Ancak sadece bir arkadaşı ile tek kalabildiğinde ve arkadaşlık süresi uzun olduğunda tam anlamıyla olmasa dahi sohbet edebilir.

Özgüven sadece yaşam içerisinde bulunan ilişkilerde de ortaya çıkmayabilir. Aynı şekilde iş hayatına atıldığı zaman, iş hayatı içerisinde gerekli verimi asla sergileyemez. Aklına çok önemli bir proje gelmiş olsa dahi onu paylaşamaz çekingenlik gösterir. Özgüven pek çok insanın korkulu rüyalarından biridir. Eğer özgüven eksikliğini yaşayan kişi bir çocuk ise, öğrenim yılları içerisinde bir soruya cevap vermek isteyipte verememesi sonucunda öğretmenin söylediği sözler bile onun özgüven eksikliği yaşamasına neden olacaktır ve derslere olan ilgisinin büyük bir çoğunluğunu kaybedecektir.

Özgüven eksikliğini çözmek için genelde doktorlar ilaç ile tedaviyi önermektedir. Ancak bu ilaçlar size özgüven verse dahi bazı sosyal sorunlara yol açmaktadır. Hayatınızın sonuna kadar bir ilaca bağlı yaşayarak, ilacın sizi düzeltmesi sizi siz yapmaz. Önemli olan çözüm yolunu kendin bulabilmenizdir.

Özgüveniniz yeterli değil ise, yapmanız gereken bir takım olaylar vardır. Bu olaylarda aslında çevrenin etkisi oldukça fazladır. Çevreniz, sizin güçlü bir insan olduğunuzu kanıtlamalıdır. Eğer çevrenizde kimse yok ise bunu kendi başınıza kanıtlamanız mümkündür. Misal olarak, birisi ile tanışmaktan çekiniyor ve yeterli cesareti bulamıyor musunuz? Kendinize bir iyilik yaparak, ucunda terslenme durumunu göz önünde bulundurarak bunu denemelisiniz. Özgüven eksikliğinizi bir yerde kırmanız gerekiyor. Özgüven problemi çeşitli açılarda olabilir. Misal olarak birisi ile kolay bir şekilde tanışabiliyor olabilirsiniz ya da diğer sorunlardan birini yaşayabiliyor olabilirsiniz. Özgüven eksikliğini neyde yaşadığınız önemli değildir. Asıl önemli olan özgüven eksikliğinizin oluşudur. Özgüven eksikliğinden kurtulmak için, korkularınızın üzerine doğru gidin. Bu sayede ucunda terslenmek, ağır sözler duymak olsa dahi özgüveninizi geri kazanarak, geri kalan hayatınızı düzgün bir biçimde yaşayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği için sadece bu işlemi bir kez yapmanız yeterli olmayacaktır. Sadece tek bir şeyin üstüne gitmeniz sonucunda, tek yapabildiğinizin o olduğu düşüncesi içerisine girerek kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Kendinize bir hayat planı oluşturun ve düzenli bir yaşam yaşamaya başlayın. Mesela sabahları erken uyanarak yürüyüşe çıkmak, yeni yerler keşfetmek gibi. Gün boyunca bilgisayar başında oturarak hiç bir şey elde etmez.
Zincirlerinizi kırmanın vakti geldi.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ