Ozon Yağının Faydaları ve Kullanımı

Ozon yağı eskilerden günümüze kadar popülerliğini korumuş, insana verdiği etkiler ile asla unutulamayan mucizevi bir yağdır. Ozon yağının faydaları ve nasıl kullanıldığını sizler için anlattık...

Ozon Yağının Faydaları ve Kullanımı

Ozon Yağının Faydaları ve Kullanımı

3 oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşan ozon, O3 simgesiyle gösterilir ve 3 tane oksijenin bir araya gelmesinden ötürü “trioksijen” ismiyle de bilinir. Ozonun molekülleri renksizdir ve atmosferin üst katmanlarında boldur. Atmosferin alt bölümlerinde az bulunan ozon, yoğunlukla sisli, dumanlı bölümde bulunmaktadır. Ozon eğer 0,12 ppm üzerinde bir seviyede belirirse insan sağlığını tehlikeye atar.

Gökyüzünün mavi görünmesinin asıl sebebi ozon gazıdır. Ozonun rengi sıvı durumdayken laciverte bürünür. Ozon Dünya ve Dünya’daki canlıları, Güneş’in zararlı ışınlarına ve radyasyona karşı korur. Ozon, Güneş’in yaydığı ultraviyole ışınları sayesinde, alt kısımlarda şimşek çakması nedeniyle meydana gelen elektrik akımının oksijeni parçalaması nedeniyle meydana gelir. Suyu ve havayı temizleme özelliğine sahiptir, mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlar. Etkili bir mikrop öldürücü ve koku gidericidir.

Ozon tabakası, Dünya’nın etrafında koruyucu bir kalkan gibidir. Yüksek yerlerde ve sahil kenarlarında soluduğumuz o tertemiz hava, ozonun temizlediği havadır. Ozon, güçlü bir antioksidan ve çevre dostudur.

Ozon gazı, depolanamaz ve stoklanamaz tek gazdır. Bunun sebebi ise ozon gazının kararsız yapısıdır. Bu yapısı sebebiyle, bulunduğu ortamın sıcaklığı ile orantılı olarak zamanla oksijene dönüşmektedir. Bu nedenle stoklamak mümkün değildir.

Ozon, gelişmiş ülkelerde gıda, sağlık, tekstil, lojistik vb. alanlarda dezenfektan olarak kullanılan bir gazdır. Bu özelliği açısından bir alternatifi yok denebilir. Özellikle sağlık sektöründe büyük önem arz etmektedir. Derin yaraları cerrahi olarak tedavi ederken ozon gazından yararlanılmaktadır. Ozonun bilinçsizce kullanımının öncelikle akciğerlere olmak üzere pek çok yan etkisi olabilir.

Günümüz teknolojisi sayesinde ozonun faydalarından yararlanmak kolaylaşmıştır. Almanya, Kanada, Fransa, Japonya ve Rusya gibi pek çok ülkede ozon terapisi kabul görmüş bir terapidir. Bu terapide ozon yağı kullanılarak pek çok hastalığa çare bulunmaktadır. Ayrıca ozon yağından kozmetik ve estetik sektörlerinde de yararlanılmaktadır.

Ozon Yağı Nasıl Yapılır?

Ozon yağı, zeytinyağı, susam yağı, buğday yağı vb. yağların içerisine ozonun eklenmesi yoluyla elde edilir. Zeytinyağına ozon eklendiğinde bunu içinde tutar ve kıvamı koyulaşır.

Zaman içinde jelleşen bu yağ, soğutulunca ozon gazını yıllarca içinde barındırır. Bu yağ hemen hemen on sene civarı saklanabilir. Ozon yağı, ciltteki rahatsızlıkları gidermede etkilidir. Ayrıca yara ve yanıkları yakmadan, acıtmadan tedavi eder.

Ozon yağı içerdiği saf oksijen molekülleri sayesinde cilde sağlık ve ışıltı katar. Yumuşacık bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Ozon Yağının Faydaları

 • Ozon yağı, böcek ve sinek ısırmalarında meydana gelen ağrı ve kaşıntıları giderir.
 • Diyabet hastalarının vücutlarında oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Güneş yanıklarını iyileştirmede etkilidir.
 • İltihapların geçmesini sağlar.
 • Hücre onarımını sağlar.
 • Ciltte yenilenme sağlayarak kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve oluşumunu önleyerek yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır.
 • Ciltte pullanma ve kuruluğa iyi gelir.
 • Ciltte meydana gelen lekelerin görünümünü azaltır ve yok eder.
 • Yanıkların tedavisinde etkilidir ve iz kalmasını önlemeye yardımcıdır.
 • Sivilcelerin sönmesine yardımcı olur.
 • Sedef yaraları, vitiligo, ürtiker ve egzamanın iyileşmesinde etkilidir.
 • Ciltteki melanin bozukluğu sebebiyle oluşan renk düzensizliğini tedavi eder.
 • Lezyonlardaki oksijen seviyesini arttırır.
 • Virüsleri yok etmede etkilidir.
 • Kas yırtılmalarında, kas ağrılarında ve gerilmelerinde iyileştirici, rahatlatıcı etki sağlar.
 • Eklemlerde oluşan romatizma rahatsızlığını iyileştirir.
 • Bacaklarda oluşan varis ve selülitlerle savaşır.
 • Yatak yaralarının iyileşmesini sağlar.
 • Ciltte ve tırnaklarda tutunan mantarları yok etmeye yardımcıdır.
 • Bacak ülserlerini tedavi etmede etkindir.
 • Ağızda oluşan pamukçuk hastalığını iyileştirir.
 • Ağız yaraları, uçuk ve diş eti iltihaplarını giderir.
 • Hemoroid tedavisine yardımcı olur.
 • Vücuttaki toksinleri arındırır.
 • Diş çürüklerine sebep olan bakterilerle savaşır.
 • Cinsel fonksiyonların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve genital bölgedeki yaraları iyileştirir.
 • Göğüs bölgesine masajla uygulandığında soğuk algınlığına iyi gelir.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon yağı, damardan veya harici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca eklem içine de enjekte edilerek uygulanabilir. Nasıl kullanılacağına, kişinin rahatsızlığı doğrultusunda hekim tarafından karar verilir.

Ozon yağının gece kullanımı daha uygundur. Yüz, boyun, karın ve uyluklara uygulanan ozon yağı hücreleri onarır ve hücre katalizörü görevi sayesinde dokuların gençleşmesini sağlar. Ozon yağı, uygulandığı alandaki kan akışını hızlandırır ve yaşlı hücrelerden bölgeyi arındırır. Bu sayede, yaşlanmanın ve mimiklerin etkisiyle meydana gelen kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildi gençleştirir. Ayrıca göz etrafındaki şişlik ve mor halkaların görünümünü hafifletir. Ozon yağı, aşağıda bahsedilen rahatsızlıkların tedavisinde şu şekillerde uygulanabilir;

Akneler Tedavisinde: Yüzünüzü suyla temizledikten sonra ozon yağını uygulayın. Ozon yağı, kan dolaşımını hızlandırarak toksinleri ciltten uzaklaştırır.

Ayak Mantarı Tedavisinde: Ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra, ozon yağını uygulayın. Zamanla ayak mantarını iyileştirmeye katkı sağlar.

Diş Çürükleri Tedavisinde: Ozon yağı çürüğe uygulandığında ağrıyı dindirir.Ozon yağı ve saç bakımı

Kesik ve Yaralarda: Ozon yağı antiseptik özelliği sayesinde mikrop kırıcıdır. Yara ve kesikleri acı vermeden iyileştirir. Sabah ve akşam yara ve kesiklere uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kepek ve Saç Derisi Tedavisinde: Saç derisine ozon yağını masajla uyguladıktan sonra en az yarım saat kadar bekletin ve saçınızı yıkayın.

Egzama Tedavisinde: Ozon yağı egzama olan bölgeye günde iki defa uygulanır. Ayrıca banyo suyunuza da bir miktar karıştırmanızda fayda var.

Pişik Tedavisinde: Pişik olan bölgeye uygulandığında acıyı alır ve iyileşmesini sağlar. Günde 2-3 kez uygulanabilir. Ayrıca bebeğinizin banyo suyuna da birkaç damlatmanızda fayda vardır.

Baş Ağrısı Tedavisinde: Ağrıyan bölgeye ozon yağı ile masaj yapmanız baş ağrınızı hafifletecektir.

Hemoroid Tedavisinde: Hemoroid acısını ve kaşıntısını hafifletmeye yarar. Günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Isırık ve Sokmalarda: Ozon yağını ısırılan veya sokulan bölgeye bir miktar uygulanır. Ozon yağı, kaşıntı ve ağrıyı alır.

Kas Ağrılarında: Kaslarda meydana gelen gerilmelere, ağrı ve spazmlara ozon yağıyla masaj yapılarak uygulanır.

Tırnak Mantarı Tedavisinde: Tırnaklar kısaltıldıktan sonra ozon yağı ile masaj yapılır. Mantarlar ozonda bulunan oksijeni sevmeyeceği için iyileşmesine katkı sağlar. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Terleme İçin: Ozon yağını koltuk altına uyguladığınızda doğal deodorant görevi görecektir.

Güneş Yanığı Tedavisinde: Ozon yağı, güneş yanıklarının verdiği acıyı azaltır ve iyileşmesini sağlar.

Çatlayan Dudakların Tedavisinde: Çatlayan dudaklara uygulandığında dudakları nemlendirir ve iyileşmesini sağlar.

5 6
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ