Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevi

Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevi

Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevi

Pankreasın en önemli görevlerinden biri, salgıladığı enzimler ile besinlerin kimyasal sindirimini yapmasıdır. Hem sindirim enzimleri hem de hormon ürettiği için “karma bez” olarak da adlandırılan pankreas, sindirim sistemi içerisinde yan organ olarak görev yapmaktadır.

Pankreasın Görevleri?

  • Pankreas özsuyu adı verilen salgıyı üreterek, besinlerin kimyasal sindirimini gerçekleştirir.
  • Yağ, karbonhidrat ve proteinden oluşan maddelerin sindirilmesine yardımcı olur.
  • İnsülin ve glukan hormonlarını salgılayarak, kan şekerinin dengelenmesi sağlar.
  • Pankreasın sindirim sistemindeki görevleri arasında, salgıları on iki parmak bağırsağına göndererek, vücudun besinlerin kimyasal sindirimini gerçekleştirmesine yardımcı olmak da yer alır.

Pankreas Nasıl Çalışır?

Hem iç salgı hem de dış salgı yapan pankreas, vücutta birçok organ ile birlikte çalışmakta ve organların çalışma yapısını düzenlemektedir. Pankreas, ortalama olarak 20-25 cm uzunluğunda ve 60-70 gram ağırlığındadır. Yassı bir yapıya sahip olan pankreas, sindirim için ürettiği sıvıları, onikiparmak bağırsağına aktarır.

Sindirim Sistemi Organları

Vücudun yaşamsal faaliyetlerinden biri olan sindirim işleminde, birçok organ görev alır. Pankreas, sindirim siteminde yardımcı organ olarak görev aldığı gibi, sindirim sistemi organları temel organ ve yardımcı organ olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak, sindirim sistemindeki temel organlar arasında yer alır. Bununla birlikte; pankreas ve karaciğer sindirim sistemindeki yardımcı ya da yan organlar olarak adlandırılır. Sindirim sisteminde, yan ya da yardımcı organlardan herhangi birinin çalışmaması durumunda, vücutta ciddi problemler oluştuğu gibi, pankreasın düzenli çalışmaması, yaşamsal faaliyetlerin durmasına dahi yol açabilmektedir.

Pankreas Hastalıkları

Pankreasa bağlı gelişen hastalıklar, insan hayatını ciddi anlamda tehdit edebilmektedir. Pankreasın sindirim sistemindeki görevi oldukça önemli olduğu gibi, bu organın düzgün çalışmaması, insan hayatının sonlanmasına dahi neden olabilir. Karına yakın bir yerde bulunan pankreasta oluşan ağrılar, genellikle karın ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu da pankreas ile ilgili hastalıkların teşhisini zorlaştırmaktadır. enbilgi.com Pankreas hastalıkları arasında, pankreas yetmezliği, pankreas iltihaplanması ve pankreas kanseri bulunur. Pankreas hastalıkları oldukça tehlikeli olduğu gibi, tedavinin geciktirilmesi insan yaşamının son bulmasına neden olabilir. Dünyadaki en ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri, her yıl binlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

5 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ