Paraben nedir, zararları nelerdir?

Paraben nedir, zararları nelerdir?

Paraben ve parebenin zararları

Günümüzde kanser olan kişi sayısının oldukça arttığını görmekteyiz. Elbette buna birçok yaşamsal faktörler – gıdalar, kirli hava, stres, radyasyon, genetik vb. etkenler- de etki etmektedir ancak kullanılan kimyasal maddelerin de katkısı yadsınamaz. Teknolojinin ilerlemesi, ihtiyaçların ve yaşantının değişmesi doğallıktan tamamen uzaklaşmamıza neden olmaktadır. Böylece bu kimyasallarla daha sık karşılaşmaya başlarız.
Gündelik yaşantımızda parfüm, krem, ruj ve birçok kozmetik ürünleri, temizlik malzemeleri ,birtakım ilaçlar kullanmaktayız. Bu ürünlerin içerisinde oldukça fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Koruyucular da bunların bir kısmıdır.

Paraben, ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan bir çeşit koruyucu kimyasaldır. Temizlikte, kozmetikte olduğu kadar hazır gıdalarda da yer alabilmektedir. Parabenler, ürünlerin içerisinde bakteri, mantar gibi asalakların yaşamasını önlemekte, böylece ürünlerin ömrünü uzatmaktadır. İşin bu kısmına bakılınca parabenler iyi gözükse de insan sağlığını tehdit eden bir kimyasaldır. Parabenlerin birçok türevi de bulunmaktadır. Methylparaben, ethylparaben, benzylparaben, butylparaben, propylparaben gibi türevlerin birkaçını tek bir üründe görmek de mümkün olabilmektedir.

Parabenler ciltte tahriş, egzama gibi deri hastalıklarına neden olabiliyor. Ayrıca tahribat sadece deri yüzeyinde olmayıp deriden kılcal damarlar yoluyla emilerek kana geçen bu madde, kanserojen niteliği yüzünden sağlığı oldukça tehdit ediyor. Ayrıca bu ürünün vücuttaki östrojen hormonunu taklit ettiği belirlenmiştir.
Yapılan araştırmalarda kadınların meme kanserinden alınan tümör örneklerinde oldukça fazla parabene rastlanmıştır. Vücutta hormonal dengeyi bozan bu tip kimyasallar kansere neden olmaktadır. Parabenlerin de vücutta östrojen hormonunu arttırması meme kanserine sebebiyet vermektedir.

Kadınlarda meme, vücudun yağlı bir bölgesi olması nedeniyle toksikleri bünyesinde barındıran bir organdır. Bu da tüm bu zehirli maddelerin vücuda alınmasıyla meme kanseri vakalarını arttırabilmektedir.
İnsanlar, eğitim düzeylerinin artması, internet kullanımının yaygınlığı gibi nedenlerle artık daha bilinçli tüketici olma yolunda ilerlemektedir. Çoğu firma, tüketicilerin istekleri ve sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında insan sağlığına zarar vermeyen ürünler geliştirmektedir. Yine birçok firma bu maddeyi ürünlerinden çıkartmaktadırlar. Siz de ürün alırken aldığınız ürünün içindekiler kısmına göz atarak bu maddenin varlığı veya yokluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

5 6
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ