PDF dosyası nasıl oluşturulur?

PDF dosyası nasıl oluşturulur?

PDF dosyası nasıl oluşturulur?

PDF günümüzde en kullanılan dosya formatlarından birisidir. PDF dosyası Adobe şirketine aittir ve PDF açılımı portable document format'tır. Dilimize tercüme ettiğimiz zaman taşınabilir dosya adını verebiliriz. PDF hazırlamak önceden çok zorlu bir işlemdi. Artık google her zaman ki gibi hayatımızı kolaylaştırdığı için pdf dosyalarını rahat bir şekilde oluşturabiliyoruz. Bir pdf dosyası oluşturabilmek için herhangi bir programa ihtiyacınız yok. Sadece bir üyelik sayesinde online olarak oluşturabilirsiniz. Eğer google hesabı yani gmail kullanıyorsanız hesap açmanıza gerek yoktur.

Google'ın geçmiş yıllarda çıkarmış olduğu drive uygulaması hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Google drive, dosyalara ne zaman erişmek istersek o zaman erişmemize olanak sağlamaktadır. Buna ek olarak pdf gibi bir çok dosya formatını oluşturmamıza imkan tanıyor.

Google drive adresine tıklayarak giriş yapın. Ardından sol üst köşede google logosunun hemen altında kırmızı renk ile oluştur seçeneği bulunmakta. Eğer elinizde bulunan dökümanı pdf formatına dönüştürmek istiyorsanız oluştur butonunun hemen yanındaki yükleme simgesine basarak mevcut dosyanızı yükleyin. Eğer elinizde bir döküman yok ise ve sıfırdan oluşturucaksanız oluştur seçeneğine tıklayın. Oluştur seçeneği üzerinden ne dökümanı oluşturmak istediğinizi seçin. Eğer normal bir döküman ise döküman seçeneğini seçerek devam edin.

Ardından karşınıza word tarzında yazdığınız yazılar üzerinde değişiklik yapabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Bu sayfa üzerinden sayfanızı oluşturduktan sonra üst kısımda bulunan Dosya seçeneği üzerinden Farklı indir seçeneğini işaretleyin. Ardından docx, odt, rtf, txt, html ve pdf formatında dosya oluşturabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ