Pirinç örgü nasıl yapılır?

Pirinç örgü nasıl yapılır?

Pirinç örgü nasıl yapılır?

Örgü modelleri denildiği zaman ilk akla gelen bir örgü seçeneği olmasa dahi özellikle patik kullanımlarında sıklıkla rastlanılan bir örgü çeşitlerinden birisidir. Aynı zamanda pirinç örgüyü; kazaklarda, şapkalarda, atkılarda, hırka ve boyunluklarda kullanılabilen çok güzel ve kolay bir örgü modelidir. Bu örgü modelini aralarda kullanarak da değişik görüntüler elde edilebilir. Aşağıda sizler için pirinç örgü nasıl yapılır konusu detaylı olarak anlatılmıştır.

Örgünün birkaç sıra örülmüş hali şöyledir:

Pirinç örgü modeli

İlk olarak ilmek başlayın. İlmek sayısının çift veya tek olması bu örgü modelinde önem arz etmez. İstediğiniz sayı ile başlayabilirsiniz.

Daha sonra bir düz bir ters şeklinde örgünün ilk sırasını tamamlayınız.

NOT: Örgüde her sıra başlangıcındaki ilk ilmek kenar ilmektir. İlk ilmek örülmeden şişe alınır ve örgüye devam edilir. İlk ilmek düz örer gibi diğer şişe alınır. Sonra ters, düz, ters, düz şeklinde sıra tamamlanır.

Örgünün diğer tarafına geçince bu sefer düz örülen ilmek ters, ters örülen ilmek düz olarak örülerek sıra tamamlanır.

Diğer sıraya geçince yine düz gördüğünüz yerde ters ters gördüğünüz yerde düz örerek sıra tamamlanır.

İşte örgünün yapımı bu kadar basittir. Gerçekten çok sevimli duran bu örgüyü bebek hırkalarında, kazaklarda, boyunluklarda vb birçok yerde uygulayabilirsiniz.

NOT: Bu örgü yapı itibari ile sert duran bir örgüdür. Buna göre şiş ve ip seçimine dikkat ediniz. Daha ince ip veya ip kalın ise daha kalın bir şiş ile örmeniz örgünün daha yumuşak durmasını sağlar.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ