Piston nedir?

Piston nedir?

Piston nedir?

Piston, kelime anlamı olarak "itenek" olarak adlandırılabilir. Piston, silindir içerisinde bulunur ve silindir içerisinde ki 1000'de 7 boşluk olabilecek şekilde yer alan disk şeklinde görünen parçaya denilir. Motorlu taşıtlarda, benzin, mazot, gaz gibi kimyasal enerjileri mekanik enerjiye çevirme görevini yerini getirir. Piston kelimesi, Fransızca kökenli bir kelimedir.

Pistonun görevi nedir?

Pistonlar, silindire ulaşan havayı yakıt ile sıkıştırır. Bu sayede gelen hava, pistonun aşağı ve yukarı hareket etmesini sağlayarak mekanik enerji yaratır. Pistonun kol kısımlarında krank mili bulunmaktadır ve pistonun aşağıya inmesiyle beraber krank mili dönmeye başlar.

Piston aşağı indi ne demek

Piston aşağıya indi tabirinden, motor bakımının düzenli yapılmadığını ortaya çıkartabiliriz. Piston aşağı inmesi sonucu bulundurduğu mazotu aşağıya akıtmaya başlar. Bu esnada motor içerisi yandığından ilk anda müdahale edilerek söndürme işlemi yapılmalıdır. enbilgi.com Ayrıca pistonun aşağıya inmesi sonucu büyük bir kuvvet ile yerinden çıkarak yere vurabilir. Ardından, pistonun tutunmasını sağlayan biyel kolu ve benzeri parçaların etkileşimi kesilerek etrafa dağılmasına yol açar. Bu esnada, pistonun harekete geçirdiği krank milinde yamulma meydana gelebilir.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ