Pizza nasıl yapılır?

Pizza nasıl yapılır?

Pizza günümüzde en sık tüketilen hazır gıdalardan biri haline dönüşmüştür. Pizza çoğu kişi tarafından büyük bir beğeni ile tüketilir ancak ülkemizde pizza, normalin üstünden oldukça pahalıya satıldığından dolayı kendileri yapıp yemesi, hem hijyen bakımından rahatlatıcı hem de ekonomik açıdan rahatlatıcıdır.

Pizza hamuru nasıl mayalanır?

Pizzanın asıl sırrı, hamurunda saklıdır. Hamuru lezzetli olmaz ise, pizzanın kendisi de lezzetli olmaz. Pizza hamurunu hazırlayabilmeniz için öncelikle bir takım malzemelere ihtiyacınız vardır. Bu malzemeler; Sıvı yağ, tuz, kuru maya, su ve un.

Bu malzemeler, tüketim oranınıza göre hesaplanarak bir kap içerisinde mikserle beraber karıştırılır. 12 dakika boyunca mikser ile karıştırdıktan sonra mayalanma işleminin sağlanması için hamurumuz bekletilmeye alınır. Ancak, mikser içerisinden hamuru çıkarttığınız esnada hamuru şekillendirmelisiniz. Yani yuvarlak toplar haline getirmelisiniz. Şekillenme sonucunda beklemeye almalısınız. Bu işlemi sağladıktan sonra kapalı bir kabın içerisine koyarak dört derecelik bir buzdolabına konularak mayalanma işleminin tamamlanması beklenir. Mayalanma işlemi için 1 gün boyunca beklemeniz lezzetini daha iyi sağlayacaktır ancak acele lazım ise mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra da yapabilirsiniz.

Pizza hamuru nasıl açılır?

Pizza hamurunu ilk etapta ellerinizin yardımı ile açıyorsunuz. Parmaklarınızla baskı uygulayarak yayvanlaştırın. Pişme işleminde daha lezzetli ve daha kıtır bir yapıda olmasını isterseniz, hamurun üzerine az bir miktar mısır unu serpin. Elinizin yardımını kullanarak hamuru şekillendirdikten sonra, bir merdaneden yardım alarak hamuru açmaya başlamalısınız. Merdane ile, hamurun yüzeyinin eşit yükseklikte olmasını sağlayın. Hamuru açarken bütün yüzeyleri eşit olsun yani kabarık alanları olmasın. Pişme esnasında kabarık bir biçimde kalan yüzeyler piştikten sonra ıslak kalabilir. Bu yüzden dolayı eşitlik önemlidir.

Pizza hamurunu açarken, istemiş olduğunuz boyuta gelene kadar açmaya devam edin. Hamurun çok fazla kalın olmamasına dikkat edin. Bu işlemi tamamladıktan sonra, bir sonraki aşamaya kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Pizza yapımında hangi malzemeler kullanılır?

Pizza malzemeleri asıl olarak kişinin zevkine göre belirlenir. Size vereceğimiz malzemeler karışık malzemelerdir.

Gerekli malzemeler;

- Mantar
- Sucuk
- Salam

- Peperoni
- Jambon
- Pastırma
- Yeşil biber
- hafif közlenmiş kırmızı biber
- haşlanmış mısır
- domates
- soğan
- peynir yada kaşar
- salça
bu et malzemelerinin dana etinden olması, daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Pizza üzerine malzemeler nasıl yerleştirilir?

Merdane ile açtığınız hamurun kenarlarını ellerinizle hafif çıkık olacak şekilde şekillendirin. Şekillendirme işlemini tamamladıktan sonra, hamurun üzerine ilk olarak pizza sosu yada salça ilave ediniz. Salça içerisinde meksika sosu türevinde ki şeyler kullanmanız daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Pizza yüzeyine sos eklendikten sonra, üzerine peynir yada rendelenmiş kaşar peyniri ilave edin. Bu aşamadan sonra kendi zevkinize ait malzemeler var ise onları ilave edebilirsiniz. Bu işlem sağlandıktan sonra, geri kalan bütün malzemeleri bir önceki malzemenin üzerini kaplayacak şekilde ekleyin.  En son üzerine malzemeleri tutma açısından kaşar peyniri ekleyin. Pişerken eriyeceğinden dolayı diğer malzemelerin dökülmesini engelleyecektir.

Pizza nasıl pişirilir?

Pizzayı bir tepsi üzerine yerleştiriniz. Ardından hangi tip fırın kullanıyorsanız, fırının içerisine yerleştirin. Fırın derecesi olarak 269 dereceyi ayarlayınız. Pizzanın tam olarak süresi ise 6 dakika 25 saniyedir.  Eğer kullanacağınız fırın normal ev fırınları ise, dereceyi 160-170 dereceye getiririniz. Pişme süresi olarak ise, 35 - 40 dakika arasında olmalıdır.
Pizza fırından çıktıktan sonra hazır hale gelecektir ve dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ