Poğaça hamuru nasıl hazırlanır?

Poğaça hamuru nasıl hazırlanır?

Genelde insanlar poğaça yaparken bir türlü hamurunun istediği gibi olmadığından yakınır durur. Oysaki bunun bir kaç püf noktası vardır. Bunları bildiğiniz zaman, fırında pişirilen poğaçalardan daha lezzetli poğaçalar yapmanız dahi mümkündür.

Genellikle ufak çocuklar televizyon karşısına geçerek, annelerinin getirdiği poğaçaları yemeye bayılır. Eğer sizde çocuklarınıza sürpriz yaparak onları mutlu etmek istiyorsanız poğaça tam sizin için bir alternatif olsa gerek. Aşağıda sizler için anlattığımız poğaça hamuru tarifi bulunmaktadır. Poğaça hamuru tarifini aşağıdaki şekilde uygulayarak lezzetli bir poğaça pişirebilirsiniz.

Poğaça hamuru için gerekli malzemeler

  •  Daha önceden elde ettiğiniz 125 gramlık margarini eriterek, oda sıcaklığı içerisinde tekrar donmasını sağladığınız margarin.
  • Yarım su bardağı kadar zeytin yağı.
  • İyice karıştırarak yumuşattığınız yoğurt. (Yarım su bardağı).
  • Bir şeker kaşığı tuz.
  • Marketlerde satılan kabartma tozlarının yarısı kadar kabartma tozu.
  • İki tane yumurta.
  • Malzemelerin üzerini kaplayacak miktarda un.

Poğaça hamuru nasıl hazırlanır?

Daha önceden hazır ettiğiniz iki adet yumurta vardı. Bu yumurtalardan birisini sarı kısmını bir kenara koyun. Beyaz kısmını ise yoğurma kabına ekleyin. Yumurtayı anlatıldığı şekilde ekledikten sonra, unu koymadan diğer bütün malzemeleri yoğurma kabının içerisine ekleyin. Malzemeleri eklerken bir yandan karıştırmaya devam edin. Düzgün bir kıvama ulaştıktan sonra, unu parça parça belli aralıklar ile dökerek karıştırmaya devam edin. Ta ki kulak memesi kıvamına gelinceye dek..
Hamuru pişirme öncesine getirmeden bir süre dinlendirmeniz, onun lezzetinin çoğalmasını sağlayacaktır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ