Pop tab ile bileklik yapımı

Pop tab ile bileklik yapımı

Pop tab ile bileklik yapımı

Kimileri kola içer çöpe atar, kimileri yaratıcı olduğundan saklar. Eğer sizler de yaratıcı olduğunuza inanıyorsanız ve bugüne kadar içtiğiniz kutu kolaların üstünde ki açacak olan (pop tab)ları sakladıysanız o halde size güzel bir bileklik yapmayı anlatacağız. Çoğu insanlar sıradan bileklik kullanımını sevmediğinden, kendisini sıradan hissettiğinden değişik ve özel cisim arayışları içerisine girer. Bizlerde kendinizi özel hissedebileceğiniz bileklik yapımını, bileklik nasıl yapılır yazımız içerisinde anlatacağız. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, hemen başlayalım. :-)

Pop tab bileklik nasıl yapılır?

Bileklik yapımı - 1

1. aşama - Pop tab dizilişi

Elde ettiğiniz kutu kola kapaklarını resimde olduğu şekilde sıralayın. Üst kısımda bulunan düzgün tabakanın arkaları, aşağıya gelecek şekilde dizin. Arka yüzeyleri keskin olduğundan cildinize zarar verebilir. Bu yüzden dizilişe dikkat etmenizde fayda var.

Bileklik yapımı - 2

2. aşama - Kullanılacak ipi hazırlayın

Düğümleri düzgün atabilmek için en az 21" (inç) yani 61 cm olacak şekilde ip ayarlayın. Kullanacağınız ip resimde gördüğünüz gibi kalın olmalıdır. Daha sonra 61 cm uzunluğundaki ipi ortadan kesin ve iki parça olmasını sağlayın.

Bileklik yapımı - 3

3. aşama - İpleri birbirine bağlayın

Daha önceden kestiğiniz ipi, kestiğiniz noktalardan birbirine bağlayarak düğüm atın.

Bileklik yapımı - 4

4. aşama - Pop tab dizmeye başlayalım

Elimizde ki ipin, açık olan iki ucundan pop-tab dizilimini yapınız. Resimde gördüğünüz gibi, pop-tab'ın 2 deliği bulunmakta ve pop-tab'ın keskin olan kısmı ipin düğümlü kısmına gelecek şekilde geçirin. Geçirdiğiniz pop-tab'ları en sona gelecek şekilde yaslamayın. İpin düğümlü kısmı ile pop-tab arasında 5 cm mesafe bulunsun.

Bileklik yapımı - 5

5. aşama - Dizmeye devam edelim

Resimde olduğu gibi, üst üste gelecek şekilde dizmeye devam edin.

Bileklik yapımı - 6

6. aşama - Düğüm atmaya başlayalım

İkinci pop-tab'ı ipten geçirdikten sonra ipi tersten ilk deliğin içerisine sokup çektirin. Bu işlemi anlamayanlar, resmin üzerine tıklayarak, açılan pencereden hareketli olarak yapımını seyredebilirler.

Bileklik yapımı - 7

7. aşama - Düğüm atmanın ikinci aşaması

Daha önceden ipi sadece bir delikten geçirmiştiniz. Şimdi ise öteki boşta kalan ucunu da öteki delikten geçirin. İpi geçirdiğinizde görüntü resimde ki gibi olacaktır.

Bileklik yapımı - 8

8. aşama - Düğüm atmanın ikinci aşaması

Pop-tab'ı ters çevirip bir sonraki aşamaya geçin.

Bileklik yapımı - 9

9. aşama - Pop tab dizmeye devam edelim

Resimde olduğu gibi pop-tab'ı daha önceden dizdiğiniz 2 pop-tab'ın ortasına yerleştirin ve ipi üst delikten geçirerek fotoğraftaki görüntüyü elde edin.

Bileklik yapımı - 10

10. aşama - Düğümü tamamlayalım

Bir önceki aşamada, ipi sadece bir delikten geçirmiştik. Şimdi ise boşta kalan delik içerisinden ipi geçirelim.

Bileklik yapımı - 11

11. aşama - Aynı işlemleri tekrarlayalım

İlk 3 po-tab'ı dizdiğiniz şekilde dizmeye devam edin ve fotoğrafta olduğu gibi bir görüntü elde edin. 

Bileklik yapımı - 12

12. aşama - Son düğümü atalım

Bütün pop-tab'ları dizdikten sonra bitişinde en son düğümü atacağız. Burada sanki yeni bir pop-tab takıyormuş gibi en sondaki bulunan pop-tab içerisinden ipi geçirin. Fotoğraftaki görüntüyü elde edeceksiniz.

Bileklik yapımı - 13

13. aşama - Bilekliğin bağlama noktasını hazırlayalım

Bilekliği bileğimize rahatça takabilmek için resimde olduğu gibi az bir boşluk bırakalım ve düğüm atalım. Düğüm sonrası ipin artan kısımlarını kesin ve resimdeki görüntüyü elde edin.

Bilekliğin bitmiş hali

14. aşama - Bilekliğin bitmiş hali

Bir önceki aşamada işlemi yaptıktan sonra, burada gördüğünüz gibi bileğinize takabilirsiniz. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. :-)

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ