Postür bozukluk

Postür bozukluk

Postür Bozukluk Nedir?

Postür kavramı, vücudun her bölgesinin vücudun bütününe kıyaslandığında doğru duruş sergilemesi anlamına gelen bir kavramdır. Postür bozukluktan bahsederken eklemler ve bu eklemlerin pozisyonları büyük anlam taşır.

Postür bozukluk olan kişiler ideal vücut pozisyonunu almada güçlük çeker. Fiziksel bir sorun olan postür bozukluk durumunda vücudun ideal duruşunda sapmalar görülür. Bu da kişide bel ve sırt ağrıları gibi sıkıntılar yaşanmasına sebep olur.

Postür iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar, aktif postür ve inaktif postür olarak isimlendirilir. Aktif postür de statik ve dinamik postür şeklinde iki çeşitte tıp literatüründe yer almaktadır. Kısaca vücut duruşu olarak tanımlanan postür çeşitlere ayrılırken vücudun hareket halinde olup olmaması durumlarına göre ayrılmıştır. inaktif postürden bahsederken vücudun uyku ve dinlenme sırasındaki duruşundan söz edilmiş olur. Kişi hareket halindeyken bahsedilen durumlar ise postüral durum olarak adlandırılır ve aktif postür tüm bu postüral durumları kapsar. Aktif postür de alt dallara ayrılmaktadır. Bunlar statik ve dinamik postür olarak adlandırılır. Statik postür kavramında söz konusu, kasların yer çekimine karşı gerilme durumlarıdır. Dinamik postür ise vücudun hareket etmek için aldığı pozisyonları kapsar. Bu durumda esas alınan vücudun hareket etmesidir.

Postür bozukluğun çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Tedavi yöntemi bozukluğa ve derecesine göre farklılık gösterebilir. Postür bozukluk fiziksel bir bozukluk olduğundan, fizik tedavi bu konuda devreye girer. Postür bozukluk vücuttaki eklem ve kasların pozisyonuna bağlı gelişen bir sağlık sorunu olup hafif veya ileri derecede olabilir. İleri derecelerdeki postür bozukluklar kendisini ağrılarla belli edebilmektedir. İleri seviyedeki postür bozukluklarda fizik tedavi yetersiz kalabilmekte ve cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. postür bozukluk kişinin günlük yaşamını etkilemesi nedeniyle önemsenmeli ve tedavi yollarına başvurulmalıdır. ne kadar erken tespit edilip tedavi sürecine gidilirse engellenmesi ve tedavisi kolay olacaktır. postür bozukluğu olduğunu düşünen kişiler fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına görünmelidir. bu sayede postür analizi yapılarak, tıbben kabul edilen postür bozukluk olup olmadığına kanaat getirilir.

postür analizi kişinin postür bozukluğunun olup olmadığı konusunda önemli bir analizdir. bu analiz eklem hareketlerini inceleme, kasların kısalık testi, anatomik yapıdaki duruş değerlendirmesi gibi kısımlardan oluşur. Günümüzde postür bozukluklara, sürekli koşuşturma hali, masa başında geçirilen saatlerin artması ile yanlış pozisyonlarda sık bulunma gibi sebeplerden çok sık rastlanmaktadır. Kamburluk (kifoz), yine kamburluğun göğüs kısmında belirmesi olan Lordoz ve omurga eğriliği olan Skalyoz postür bozukluklardandır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ