Hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler

Hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler

Hepimiz günlük yaşantımızı kolaylaştırmak için pratik, küçük ipuçlarına ihtiyaç duyarız. Bu bilgiler hem zamandan hem mali açıdan tasarruf etmemizi, daha az yorulmamızı hem de hoşnut olmadığımız bazı durumlardan kaçınmamızı sağlar. Şimdi bunlardan birkaçını sizlere sunacağız.

Kullandığımız tahta kaşıklar: Tahta kaşıklar kullanıma bağlı olarak renk değiştirir hoşunuza gitmeyen görüntüye sebep olurlar. Bunu engelleyebilmenin basit yolu ise kullanmadan önce biraz duru su koyduğunuz kabın içinde bekletip sonra yapacağınız iş için kullanmaktır.

Soğan ve sarımsak kokusu: Mutfakta yemekler için kullanılan soğan ve sarımsak ellerde istenmeyen koku bırakır. Bunu gidermenin yolu ise işinizi bitirdikten sonra metal bir kaşığı yıkamaktır. Ayrıca çay posasıyla elleri durulamak da işe yarayacaktır.

Çaydanlığınızı parlatmanız için: Bulaşık süngerini yarım bardak sirkeye tuz atılmış karışımın içine batırarak çaydanlığınızı bu karışımla silin. Süngerin sert kısmıyla ovmak daha iyi netice verecektir.

Teflon tavalarda oluşan lekeler: Tavanızda oluşan bu lekeleri çıkartmak için, bir bardak suya iki çorba kaşığı karbonat ve biraz da sirke koyarak karıştırın. Daha sonra bu karışımı tavaya dökün ve tavadaki bu suyu ocakta kaynatın. Lekeler kolayca çıkacaktır.

Fırındaki ızgaralar: Kirlenen ızgaralarınızı yıkamak zahmetli olabilir. Bu durumda ızgaraları biraz suda ıslattıktan sonra ponza taşıyla ovunuz. Bütün yağ ve kirler kolayca çıkacaktır.

Kireç lekeleri için: Lavabonuzda oluşan kireç lekeleri için limonu ikiye bölerek lavabonuzu limonun iç yüzeyiyle ovmayı deneyiniz. Sonra su ile durulayıp kuru bir bezle kurulayın.

Evde pişirilen yemek kokusu için: Özellikle de balık pişirdiğiniz zamanlarda o kokuyu yok etmek için tavada bir müddet kahve kavurun. Bu yöntem kokuyu yok edecektir.
Ayrıca kalorifer üzerine bir kapla koyduğunuz suyun içersine bir iki damla parfüm damlatın. Su ısındıkça etrafa hoş bir koku yayacaktır.
Yine başka bir yöntem olarak fırında yemek yaptıktan sonra alüminyum kağıda bir miktar tarçın koyarak bunu sıcak fırına yerleştirin ve fırının kapağını açık bırakın. Fırının ısısıyla etrafa güzel tarçın kokusu yayacaktır.

Kireç tutmuş çaydanlıklar için: Çaydanlığınızdaki bir miktar sıcak su içine karbonat ve limon tuzu koyun. Bu karışımı çaydanlıkta 15-20 dk bekletiniz, dilerseniz geceden sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Kireci çözecek olan bu karışım aynı zamanda sağlık için kireç sökücüler gibi tehdit oluşturmaz.

Kullanılmış limon kabukları: Bu yöntemi birçoğunuz bilmektedir. Kullanılmış limon kabuğu ile el ve tırnaklarınızı ovuşturmak ellerinizi yumuşatacak tırnaklarınızı nemlendirecektir. Ayrıca kötü kokuları da ellerinizden uzaklaştıracaktır.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ