Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyeti sayesinde spor yapmaya ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlayan bir diyettir. Protein diyetini yapan kişi; tavuk, kırmızı et, balık gibi et ürünlerini tüketebilmektedir. Fransız asıllı Pierre Dukan isimli doktor tarfından ortaya çıkartılan diyetin amacı, insanlar üzerinde baskı ve stres oluşturmadan kolayca kilo vermelerini sağlamaktır.

Protein diyeti ile kaç kilo verilir?

Protein diyeti listesi içerisinde aşağıda paylaştığımız listeyi uygulamanız sonucunda, beslenme alışkanlıklarınızda değişmeler meydana gelir. Protein diyeti uygulanırken, ilk 10 gün içerisinde yağsız et ürünleri ve süt ürünleri tüketilerek gerekli protein ihtiyaçları karşılanır.

Protein diyetinin kaç kilo verdirdiği çoğu kişi tarafından merak edilen en önemli sorulardan birisidir. Protein diyetini yapan kişiler genellikle bu soruya 1 hafta içerisinde 3 – 7 kilo verdiklerini söylemektedirler. Elbette verilen kilo oranı her kişinin bünyesine ve beslenme alışkanlıklarına göre farklılık göstermektedir.

Protein Diyetinin Zararları

Diyete başlanıldığı anlarda, beslenme alışkanlıklarınızda değişmeler meydana gelir. Beslenme alışkanlığının değişmesi sonucunda çoğu kişide; nefes darlığı, ağızda kuruluk gibi çeşitli yan etkilerin görülme ihtimali vardır. Yaşanılan zararlı etkiler çok uzun bir dönem devam etmiyor ise endişe edilmesine gerek yoktur. Çokça su tüketerek bu tip zararların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Protein diyet listesi

  • 1. gün sığır eti tüketilmeli.
  • 2. gün tavuk veya hindi eti tercih edilmeli.
  • 3. gün yağ oranı minimum olan tüm et ürünlerinin tüketilmesi uygundur.
  • 4. gün sığır eti ve tavuk ciğeri tüketilir.
  • 5. gün tüm balık türlerini dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
  • 6. gün midye ve benzeri kabuklu deniz ürünleri tüketilir.
  • 7. gün 2 tane yumurta.
  • 8. gün sadece süt ve yoğurt tüketilir.
  • 9. gün yeşillik ve detosk yapılan bir gündür.
  • 10. gün 9. günün tekrarı.

İlk 10 gün içerisinde yukarıda verdiğimiz protein diyet listesi uygulanır. 10 gün bitiminde proteinlerin yanında sınırsız sebze tüketmeye başlayabilirsiniz. Ancak 2. 10 günlük sürecin içerisine girdiğiniz zaman, günlük tükettiğiniz su miktarı 2 litrenin altına inmemeli!

İlk 20 gün dolduktan sonra, 3. sefer yapacağınız 10 günlük protein diyeti içerisinde protein tüketimi normal olarak devam edilirken sebze ve meyve tüketiminde artış sağlanır. Tükettiğiniz meyvelerin kolorisinin düşük olmasına dikkat etmelisiniz. İsteyen kişiler ufak bir parça tam buğday ekmeği tüketebilirler.

30 gün tamamlandıktan sonra sonuncu 10 günlük süreç içerisine girersiniz. Bu 10 günlük süreç içerisinde diledğiniz yemeği tüketebilirsiniz. Ancak tükettiğiniz yemeklerin çok az yağlı ve ekmeksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Son 10 günlük süreç içerisinde Perşembe günlerini protein ile geçirirken diğer günleri bahsedildiği şekilde devam ettirmelisiniz.

Protein diyeti uygulanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Protein diyetine başladığınız esnada ilk hafta boyunca spor yapmanız uygun değildir. Diyet listesini uygularken, öğün atlamadan ve öğün vakitlerini geçirmeden diyeti zamanında yapmalısınız. Kullandığınız gıdalar içerisinde yağ, şeker, mayonez, ketçap, tuz gibi tüm zararlı gıdaları bırakmanız gerekmektedir. Ek olarak amino asit sayesinde kas yapabilirsiniz.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ