Reflü nedir nasıl tedavi edilir?

Reflü nedir nasıl tedavi edilir?

Reflü nedir nasıl tedavi edilir?

Reflü kısaca; mide ile yemek borusunda oluşan işlev bozukluğuna denilir. Reflü bir çok açıdan vücudu olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır.
Reflü hastalığı; midede bulunan kapakçığın işlevini tam olarak yerine getirmemesi sonucu ortaya çıkar ve vücut üzerinde bir çok bölgeye zarar verir. Mide içerisinde muhafaza edilebilecek şekilde oluşan mide asidi, mide dışındaki yemek borusu, akciğer ve boğaz gibi çeşitli organlara ulaşarak tahrişe sebep olabilir.

Reflü hastalığının teşhisi; Reflü hastalığı bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi dışarıya birkaç farklı şekilde tepki gösterir. Gün içerisinde midenizde, göğsünüzde ve özellikle yemek ve nefes borusunun yanması gibi problemleri hissediyorsanız bir reflü hastası olabilirsiniz. Bunların dışında en yaygın belirtilerden birisi ağıza gelen yemek, acı bir tatta bir sıvının gelmesi. Eğer bu bulguları yaşıyorsanız en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek tam bir tedavi görerek rahatsızlığın ilerlemesine engel olabilirsiniz.

Reflü hastalığının tedavisi; reflü tedavisinde dört farklı yöntem uygulanmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri; yaşam tarzı değişikliği, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve endoskopik tedavidir. Reflü hastalığının evresine göre en uygun tedavi yöntemi seçilerek uygulanır.

5 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ