Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Bazı gıdalar, mide asidini arttırarak reflüyü tetikler. fakat bazı yiyecekler de midedeki besinlerin boğaza kaçmasını engelleyen özofagus kasının, zorlanmadan görevini yerine getirmesini sağlar. özofagus kasını zorlayan besinler daha çok yağlı gıdalar, kızartma, cips, kola vb gazlı içecekler, alkol, domates ve domates ürünleri (salça vb) kahve, çay gibi gıdalardır. Bu gıdalar tüketildiğinde mide ağrıları, midede yanma, ekşime, acı su gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Nedeni ise mide asidini arttırmasıdır. ayrıca bu tip gıdaların sindirimi de zordur. reflü rahatsızlığı olan kişiler sindirimi daha kolay ve asidi arttırmayacak gıdalar tüketmelidir. Ayrıca çok fazla yemek de şikayetleri arttırır.

Beslenme

Reflüyü tetikleyen gıdalardan genel olarak bahsetsek de her besin her reflü hastasında aynı şikayetlere yol açmayabilir. Eğer bahsedilen bu gıdalar arasında size dokunmayanlar varsa yemenizde sakınca yoktur.

Bitkisel Protein

Uzmanların yaptığı çalışmalara göre proteinler, özofagus kasını zorlamadan işlevini yerine getirmesini sağlar. Proteini hayvansal gıdaların yanı sıra bitkilerden de alabilirsiniz. Örnek verilecek olursa fasulye protein bakımından oldukça zengindir. Özellikle de siyah fasulye bol miktar protein, lif, folat ve antioksidan içermektedir. Bunun haricinde mercimek de protein içerir ve reflü şikayetlerini hafifletir.

Lifli Gıdalar

Lif içeren gıdalar mide asidinin artmasını engeller. Bu sayede reflü şikayetlerini azaltır. Lifli sebze ve meyveler, tam tahıllı gıdalar reflü sıkıntılarının önüne geçmeye yardımcıdır. Muz, elma, kavun gibi meyveler tüketmenizde yarar vardır. Ayrıca kepekli tahıllar, yulaf vb gıdalar bolca lif içerirler. Buna nazaran portakal, mandalina, limon gibi asitli meyveler de reflüyü tetikleyen gıdalardır. yine domates ve domates içeren besinler reflü şikayetlerini arttırabilen besinlerdir.

Sebzeler

Domates haricindeki bütün sebzelerin tüketimi hemen hemen midenizi rahat tutmaya fayda sağlar. sebzeleri pişmiş veya salata olarak az yağlı şekilde tüketebilirsiniz. Örneğin lahana içerdiği omega-3, vitamin ve mineral yönünden zengindir ve bunun gibi sebzeler reflü belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Sirkeli, limonlu salata soslarından mümkün mertebe kaçınmalısınız.

Reflüyü hafifleten gıdalar

Mide asidini arttırmayan bu sayede reflü şikayetlerini tetiklemeyen gıdalara örnek verecek olursak; lahana, mercimek, yumurta beyazı, yulaf, fasulye, patates (haşlama veya fırında), balık, pirinç, elma, muz, şeftali, tavuk göğsü, ekmek vb besinlerdir.

Reflüyü Tetikleyen Gıdalar

Yağlı Gıdalar

Yağlı besinlerin sindirimi zordur. bu yüzden mide sindirim sırasında fazla asit salgılar. Geç sindirilen yağlı besinler yüzünden artan mide asidi, bu süreçte reflü şikayetlerini arttırır. Bu sebeple kızartma gibi fazla yağlı besinlerden kaçınmalısınız. Ayrıca fazla tuzlu besinler ve koruyucu madde ihtiva eden işlenmiş gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır.

Domates

Domates sağlığa faydalı olsa da asitli yapısı nedeniyle reflüyü tetikleyen bir besindir. Domates içeren salça, ketçap gibi gıdalar da aynı etkiyi göstereceğinden kaçınmalısınız. ancak hiç domates yememek elbette olmaz tüketeceğiniz miktarı ve zamanı ayarlamanızda fayda vardır.

Sarımsak ve Soğan

Çiğ soğan ve sarımsak tüketmek reflü şikayetlerini çoğunlukla arttırmaktadır. Fakat bazı kişilerde soğan ve sarımsağı çiğ tüketmenin reflü belirtilerini arttırmadığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple soğan ve sarımsağı ayrı zamanlarda tüketip, reflü şikayetlerinizi arttırıp arttırmadığını deneyimleyebilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler

Fazla baharat ve acı tüketmek de reflüyü tetikleyebilir. Bu yüzden dikkatli tüketmenizde yarar vardır.

Nane

Nane, özofagus kasını gevşeterek mide asidinin ve besinlerin yukarı kaçmasına sebep olabilir. Bu sebeple nane ve naneli şeker, sakız gibi ürünleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Reflü şikayetlerini arttıran besinler her reflü rahatsızlığı olan kişiye göre farklılık gösterir. Bu nedenle siz de zamanla deneyimleriniz ve doktorunuzun söylediklerinden yola çıkarak kendinize bir liste hazırlayabilir. Bu listedeki besinlerden olduğunca kaçınarak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Mide asidini çoğaltarak reflü şikayetlerini arttıran besinlerden genel olarak söz edecek olursak; mandalina, limon, portakal gibi asitli meyveler, nane, sirke, kızartma türü yemekler ve cipsler, domates ve domates ürünleri, alkollü içecekler, asitli içecekler, şerbetli tatlılar, çikolata, dondurma, konserve, çay, kahve vb besinlerdir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ