Replika Ürün Nedir, nasıl Anlaşılır?

Adını son yıllarda çok sık duymaya başladığımız bir terimdir. Günümüz piyasasında pek çok sayıda replika ürün mevcuttur. Replica ürün nedir ve nasıl anlaşılır sorularını öğrenmek sizin gereksiz para vermenizi önler ve..

Replika Ürün Nedir, nasıl Anlaşılır?

Replika Ürün Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün tabiri son zamanlarda karşımıza sıkça çıkmaktadır. İnternette satışa sunulan pek çok replika ürünle karşılaşmaktayız. Peki replika ürün nedir?

Tanınmış ve satış fiyatları belli ürünlerin çok daha düşük fiyattan satıldığı bazı internet siteleri ve mağazalarla karşılaşmışsınızdır. Ürün için “birinci sınıf replikadır” ibaresi eklenmiş bu ürünler, orijinal ürünün başarılı bir kopyasıdır.

Replika, kelime anlamıyla bir ürünün birebir kopyası demektir. Tanımdan anlaşıldığı üzere replika ürün, orijinal herhangi bir ürünün, öncelikle görsel olarak neredeyse aynısının yapılmış halidir. Replika ürünlerde görsellik çok önemli bir kavramdır. Çünkü bir replika ürünün en önemli özelliği, orijinal ürüne neredeyse birebir benzemesidir. Bazen orjinalinden ufak farklılıkları olan bu ürünler, bazen de orijinal ürünle ayırt edilemeyecek biçimde üretilirler. Örneğin; replika bir telefon orjinalinden görsel açıdan ayırt edilemeyecek şekilde üretilmiştir. Tabi replika üründe kullanılan malzeme kalitesi orjinalinden daha düşük olacaktır. Kısacası replika ürün, imitasyon veya sahte olarak da isimlendirilebilir. Bazı üreticiler replika ürün konusunda o kadar başarılı ürünler üretmektedir ki, internetten orijinal diye satın almış olduğunuz bir ürünün replika olup olmadığını anlayamazsınız. Peki replika ürünler nasıl anlaşılır bundan bahsedelim.

Öncelikle replika ürün ağırlık bakımından orijinal ürünle farklılık gösterecektir. Çoğu zaman bu farkı elinizle anlayabileceğiniz gibi bazen de hassas terazilere ihtiyaç duyacağınız bir farklılıkla da üretilmiş olabilmektedir. Eğer replika bir ürün varsa elinizde, mağazada orjinaliyle kıyaslayın. Aradaki ağırlık farkını ayırt etmeniz olasıdır. Çünkü replika üründe kullanılan malzeme orjinalinden farklı ve kalitesi daha düşük diyebiliriz.

Diğer bir faktör ise renk olabilir. Örneğin orijinal bir giyim ürünü ile replikası arasında renk farkı genelde rahatlıkla görülebilir. Diğer bir fark da tekstil ürünlerinde kullanılan hologramlardır. Replika ürünlerde, orjinalinde kullanılan hologramlar çoğunlukla kullanılmaz. Eğer hologram da taklit edilmişse orijinal üründe kullanılmış olan hologramdan daha basit ve kalitesiz yapılmış olması muhtemeldir.

Üçüncü ayırt edici durum da fiyatlardır. Orijinal bir ürünün mağazadaki fiyatı 2000 tl ise bu replika ürünlerin satıldığı yerlerde 300-400 civarına kadar inebilmektedir. Fotoğraflarından orjinali ile ayırt edilmeyecek düzeyde olmasına aldanmayın. Bu ürün kesinlikle sahtedir. Orijinal bir ürünün fiyatı bu kadar düşmez. Belli bir standardı vardır. Ancak bazen ürünü yurt dışından oldukça uyguna getiren veya outlet mağazalarından alıp satanları tenzih ederiz.

Dördüncü olarak bahsedeceğimiz durum ise ürünleri tanınmış online mağazalardan satın almanızın daha güvenilir olduğudur. Eğer güvenilir bir online satış sitesinden ürün satın aldıysanız, herhangi bir durumda iade hakkınız bulunacaktır. Çünkü markalaşmış online siteler müşteri memnuniyeti ve hakları konusunda çalışmalar yapar ve hassas davranır. Ama ürünü bilinmeyen bir siteden aldıysanız iade ve değişim konularında isteklerinize cevap vermemeleri kuvvetle muhtemeldir.

Son olarak değineceğimiz konu da ürünün faturası ve garanti belgesidir. Replika ürünlerde garanti belgesi ve kullanım kılavuzu genellikle fotokopi şeklinde gönderilir. Ancak bu durumu çözmüş bazı replika ürün üreticileriyle de karşılaşılmaktadır. Fatura oldukça önemli bir konudur. Eğer replika bir ürün almayı tercih ettiyseniz bu ürünün de faturası bulunmalıdır. Fatura sorun yaşamanız halinde belge olarak firmaya sunulabilir ve sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ