Saç kırıkları nasıl azaltılır?

Saç kırıkları nasıl azaltılır?

Gündelik yaşamımızda hem bayanların hem de erkeklerin başına gelen sinir bozucu durumlardan birisi saç kırıklarıdır. Saç kırıkları aslında bakımsızlık sonucu oluşmaktadır. Ancak çoğu kişilerin yapıları gereğince saçlarına her ne kadar iyi baksa dahi, saç kırıkları meydana gelebilmektedir.

Kırık saçlar için bakım önerisi olarak genellikle uzmanlar her ay saç uçlarından çok az alınarak daha canlı ve bakımlı olmasını önermektedir. Fakat çoğu kişi saçlarını uzatmak istediğinden, 1 ay içerisinde uzattığı saçı gidip kestirmek istemez.

Saç kırıklarını önlemek için basit ama önemli iki temel kural vardır;

Saçlarınıza ısı uygularken dikkatli davranın

Genel olarak hemen hemen bütün bayanlar günlük yaşamları içerisinde saç maşaları ya da saç düzleştiricileri kullanmakta. Bu tip aletler saça verdiği ısı sonucunda saç üzerinde yıpratmalar yaratmaktadır. Bu tip aletlerin kullanımlarını belirli zamanlarda yapmak, saçlarınızda bulunan kırıkları ciddi bir şekilde azalmasını sağlayacaktır.

Bigudi kullanmaktan kaçınmayın

Elektrikli aletler ile saçlarınızın yıpranmasını hızlandırmak yerine, bigudi gibi doğal yollar sayesinde saçlarınıza şekil vererek, daha güzel görünüme ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bigudi kullanımını, saçlarınız duş sonrasında hafif nemliyken bigudi ile sarın. Bu işlemi uygulamanız sonucunda saçlarınız oldukça canlı görünecektir.

Saç kırıkları, herkesin korkulu rüyalarından birisidir. Kullandığınız kimyasal boyalar, kimyasal krem ve şampuanlar saçlarınızın adeta yaşamını etkilemektedir. Saçlarınızı yıpratmakla beraber saçlarınızın çok daha hızlı bir şekilde beyazlamasını sağlayarak sizi daha sık kimyasal kullanmaya itmektedir. Bu durumlardan kaçınmak için, kullandığınız şampuan ve bakım kremlerinde kimyasal içermeyen ya da en düşük kimyasal barındıran bakım kremleri ya da şampuanları tercih edin.

Saç boyalarının hemen hemen hepsi kimyasaldır ve doğal yöntemler ise istenilen sonucu vermemektedir. Doğal yöntemleri evde kendiniz uygulayabilirsiniz ancak, doğal saç boyalarında yapılan en ufak bir yanlış saç üzerinde geri döndürülemez sonuçlara yol açabilir.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ