Saç kırıklarından korunma yolları

Saç kırıklarından korunma yolları

Saç kırıklarından korunmak ve kurtulmak için

Kadınlar günlük yaşamlarında saçlarına değişik şekiller vermek isterler. Örmek, at kuyruğu yapmak, fönlemek gibi… Bu işlemleri uygularken saç telleri, tarama, çekiştirme gibi nedenlerle travmaya maruz kalır. Bu da kırılmalara sebep olur. Özellikle saçlara ısı ile şekil vermek saç kırıklarının en önemli sebeplerindendir. Saçlarınızı kırılmalara karşı korumak için bazı kurallara uymanız gerekir. Uymanız gereken önemli bazı kurallar şunlardır:

 • Saçlara hayat veren nemdir. Bol bol su içmek saçların nemli kalmasını sağlar. Ayrıca beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Her gün sebze, meyve tüketmeli günde bir avuç badem, ceviz, fındık gibi yemişler tüketmelisiniz. Bunlar saçın dayanıklılığını arttıran en önemli unsurlardır.
 • Isı ile saçlarınızı şekillendirmekten uzak durmalısınız. Hatta duş sonrası saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakmak en doğrusu olacaktır. Isı saç tellerindeki protein yapısını bozmakta ve zamanla kırılma ve kopmalara maruz kalmaktadırlar.
 • Eğer ki fön, maşa gibi ısı ile yapılan işlemlerden uzak duramıyorsanız bu işlemleri en aza indirgemeli veya her gün yapmak zorundaysanız düşük ısıda uygulamanız gerekmektedir. Kurutma, fön, maşa gibi işlemlerden önce ısıya karşı koruyucu ürünler kullanmalısınız. Bu ürünleri kozmetik satan market ve mağazalardan temin edebilirsiniz.
 • Saçlarınızı kuruyken taramamak da bir diğer şarttır. Saçları kuruyken taramak kırılmaları oldukça arttırır. Tamamen ıslakken de taramak iyi değildir. Saçlarınız, taramadan önce hafif nemli olmalıdır. Tarama işleminden önce saçlara saç için özel serum sürerek sürtünmeyi azaltabilir böylece kırılmalardan olabildiğince korunabilirsiniz. Duşta saç kremi kullanmak da tarama açısından kolaylık sağlayacak ve kırılmalara karşı koruyacaktır.
 • Saçları sık sık örmek, sıkı lastikler kullanmak da kırık oluşturmaktadır. Saçlarınızı daha gevşek bağlamanızda fayda vardır.
 • Saçlarınıza zaman zaman yapacağınız doğal yağ bakımları da kırıkların oluşmasını önlemekte ayrıca oluşmuş kırıkları düzgünleştirmede yararlıdır.
 • Bilinçsizce yapılan krepe işlemlerinden uzak durmalısınız.
 • Saçları sık boyatmak da onların kurumalarına dolayısıyla kırılmalarına neden olmaktadır. Sıkça yapılan boya, perma gibi saçın kimyasını bozan işlemlerden uzak durmalısınız. Eğer bu işlemleri yaptırdıysanız saçlarınıza bakım yaparak özel olarak ilgilenmelisiniz.
 • İnce telli, kuru saç tipi daha çok kırılmaya maruz kalır. Bu yüzden saç tipinize uygun ürünler seçmeniz oldukça önemlidir.
 • Jöle, köpük, sprey gibi saç ürünleri, çoğunlukla içerdikleri alkol yüzünden saçları kurutabilmektedir. Saçın kuruması ise kırıkları oluşturur. Bu ürünlerden olduğunca kaçınmalısınız.
 • Her 2-3 ayda bir saç uçlarınızdan 1-2 cm aldırmalısınız. Kestirmemekte inat etmeyiniz. Kırıkları aldırmamak zamanla onların daha da yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Bu da ilerleyen zamanlarda saçlarınızı bir anda kısa kestirmek zorunda bırakabilir.
5 6
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ