Saç neden elektriklenir ve önlemek için neler yapılabilir?

Saç neden elektriklenir ve önlemek için neler yapılabilir?

Saç elektriklenmesi

Saçlar;

  • Yanlış yıkama
  • Kullanılan tarağın cinsi
  • Yanlış şampuan seçimi
  • Bol su tüketmemek vb nedenlerle elektrikleniyor olabilir.

Saç elektriklenmesini önlemek için;

Duşta saçlar yıkanırken çitileyerek değil de daha nazik yıkanmalıdır. Ayrıca seçmiş olduğunuz şampuanlar saç tipinize uygun olmalıdır. Şampuanla yıkadıktan sonra saç uç ve boylarına saç tipinize uygun bir saç kremi uygulamanız da bu sorunu hafifletecektir.

Elektriklenen saçlar genellikle kuru, nemsiz saç tipidir. Dalgalı ve kıvırcık saçlar çoğunlukla kuru olduğu için özellikle bu saç tipinde elektriklenme daha fazladır. Saç için bu amaçla geliştirilmiş ürünler mevcuttur.

Banyo sırasında kullanılan saç kremleri, duş sonrasında durulanmadan kullanılabilen hafif yağlı formüldeki serumlar ve bu amaç için geliştirilen birçok ürünü kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen önlenemiyorsa yoğun nem maskeleri yapabilirsiniz. Marketlerde hazır sunulan saç maskeleri veya evde hazırlayacağınız doğal maskelerle yapılabilir.

Ancak en önemlisi su tüketimine özen gösterilmelidir. Az su tüketmek cildin ve saçların nemsiz kalmasına, kurumasına sebep olur. Günde en az 1.5 lt su tüketmek vücut ve cilt sağlığı açısından önemlidir.

4.1 53
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ