Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık bol sulu, serinletici ve çok lezzetli bir sebze olup tam bir vitamin deposudur. Salatalığı beslenme planımıza koymanın bir yolu da suyunu içmektir. Hem bu sayede rahatlıkla su tüketebilir, suyun etkilerinden de sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık ferah kokusu ve bol sulu yapısıyla en lezzetli sebzelerden biri şüphesiz. Salatalarda, kahvaltılarda vazgeçilemeyen bu sebze, lezzetli oluşunun yanı sıra çok da faydalı. Bu yararlı sebzeyi tüketmenin farklı bir yolu da suyunu içmektir.

Günde en az 6-8 bardak civarı su içilmesi gerektiği artık herkes tarafından biliniyor. Su vücut için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır ve bol su tüketmek sağlıklı bir vücut için en başta gelen kuraldır. Ancak bazı insanlar su tüketmekte güçlük çeker. Ya kendilerini yeterince susamış hissetmez ya da aromasız oluşu sebebiyle bol su tüketmekte zorlanırlar. Salatalık suyu tüketmek bu konuda imdadınıza yetişmektedir. Suya kattığı hoş aroması sayesinde, su içmekte zorlananlar bile rahatlıkla su tüketeceklerdir.

Su için salatalık seçerken, yeşil renkte olanları arayın, dokunduğunuzda sert bir yapıda olmalı ve her iki ucunun yuvarlak olması gerekir. Sarı, yumuşak lekeler bulunan veya uçları buruşmuş salatalıklar kullanmayın.

Salatalıkları iyice yıkayın, dilimleyin ve dilimleri bir sürahiye doldurduğunuz suyun içine atın. Dilerseniz 1 saat civarı buzdolabında bekletin. Dilerseniz limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. Sonra tadını çıkarın! Bunun haricinde direkt suyunu sıkarak da tüketmeniz mümkün. Şimdi gelelim salatalık suyunun faydalarına! 

Nem İhtiyacını Karşılar

Vücudunuz su olmadan düzgün çalışmaz. İhtiyacınız olan su miktarı diğer kişilerden farklılık gösterebilir. Gün boyunca su içmemiz gerektiğini biliyoruz, ancak bazen sade suyu tüketmek zorlaşabiliyor. Salatalık eklemek, biraz daha fazla su içmeye teşvik edebilir. Bu sayede vücudun su ihtiyacı giderilir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışıyorsanız, gün içerisinde şekerli, gazlı içecekler yerine salatalık suyu tüketerek diyetinize katkıda bulunabilirsiniz. Biliyorsunuz ki şekerli, aromalı içecekler hiç de sağlıklı değil ve bol kalorili.

Ayrıca salatalık suyu tüketerek kendinizi doygun hissedebilirsiniz. Bazen vücut susuzluğu açlık duygusuyla karıştırıyor. Aslında çoğu zaman ihtiyacınız olan şey su içmektir. Açlık hissettiğiniz zaman yine salatalık suyu içebilirsiniz. Eğer bunun sonucunda hala açlık hissi geçmediyse evet gerçekten acıkmışsınız!

Antioksidanlar Sağlar

Antioksidanlar, normalde vücut tarafından üretilen kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresten, hücre hasarını önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olan maddelerdir. Serbest radikaller, egzersiz sırasında veya güneş, sigara dumanı veya kirlilik gibi ortamdaki şeylere maruz kalma sırasında artabilir. Oksidatif stres vücutta bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunlar;

  • Kanser
  • Diyabet
  • Kalp Hastalığı
  • Alzheimer Hastalığı
  • Gözde Dejenerasyon vb.

Araştırmalar, antioksidanların bu hasarı tersine çevirebileceğini veya durdurabileceğini göstermiştir. Bu nedenle insanların, antioksidanlardan yüksek meyve ve sebze yemesi önerilir. Salatalıklar bu kategoriye girer.

Salatalık;

  • C vitamini
  • Beta Karoten
  • Manganez
  • Flavanoid

açısından zengin bir besindir.

Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

Bazı araştırmalar, salatalıkların kansere karşı mücadelede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Antioksidanlarla birlikte, salatalıklarda ayrıca kukurbitasin ve lignan adı verilen, kanserden korunmada rol oynayan bir grup besin maddesi de bulunur. Journal of Cancer Research'de yapılan bir çalışmada, salatalıkta bulunan diyetle alınan flavonoid fisetin, prostat kanseri progresyonunun yavaşlamasına yardımcı olabileceği keşfedilmiştir.

Kan Basıncınızı Düşürür

Yüksek tansiyona katkıda bulunan bir faktör, diyetinizde çok fazla tuz (sodyum) ve çok az potasyum bulundurmanızdır. Fazla tuz, vücudunuzun kan basıncını yükselten sıvıları tutar. Potasyum böbrekler tarafından tutulan sodyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir elektrolittir. Salatalık iyi bir potasyum kaynağıdır. Salatalık suyu içmek vücudunuzun daha fazla potasyum almasına yardımcı olur ve potansiyel olarak kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur.

Sağlıklı Cildi Destekler

Salatalıkta bulunan bol C vitamini güzel bir cildin olmazsa olmazıdır. C vitamini ciltteki kolajen yapımını arttırır. Bu sayede anti aging etki sunar. Yani cildi yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca kabuğunda bulunan K vitamini dolaşımı hızlandırarak yaralanan cildin onarımına katkı sağlar.

Salatalık suyu cildin nem dengesini de sağlayacaktır. Ayrıca salatalıklar sivilceleri tedavi etmek için kullanılan pantotenik asit veya vitamin B-5 bakımından da zengindir. 

Kemik Sağlığını İyileştirir

Salatalıklar, K vitamini bakımından yüksektir. Aslında, bir fincan dilimlenmiş salatalık, önerilen günlük değerin yaklaşık %19'una sahiptir. Vücudunuzun, sağlıklı kemik ve dokuları yapmak ve aynı zamanda kan pıhtısına yardımcı olmak için gerekli olan proteinleri oluşturmak için K vitamini gerekir. Bu vitamini bolca salatalık suyu tüketerek sağlamanız mümkün.

Kötü Nefes Kokusunu Engeller

Salatalık kötü nefes kokusunu ve bunu tetikleyen sindirim sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. Salatalık suyunuzda bulunan bir dilim salatalığı ağzınızda beklettiğinizde kötü nefes kokusundan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Çünkü salatalık kötü nefes kokusunu giderecek fitokimyasallar içermektedir. Bu kimyasallar aynı zamanda diş eti sağlığınızın korunmasına da katkıda bulunur.

5 10
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ