Şampanya neden köpürür?

Şampanya neden köpürür?

Şampanya neden köpürür?

Çoğu insan şampanya neden köpürür bilmez oysaki şampanyanın köpürme sebebinin oldukça ilginç bir sebebi bulunmakta. Günümüzde halk arasında şampanyanın karbondioksitten dolayı köpürdüğü bilinmektedir. Oysaki bu yanlış bir bilgidir.

Şampanya herhangi bir yere, bir kadehe döküldüğü zaman, şampanya içerisinde bulunan karbondioksit molekülleri gözle görünemeyecek şekilde hızla buharlaşır. Bilim adamları tarafından köpürme sebebi karbondioksitten olmadığı öğrenildiğinde; bayrak içerisindeki herhangi bir şeyden dolayı oluşabileceği yanılgısına kapıldılar.

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesinin ardından ve fotoğraf tekniklerinin gelişmesi sonucu bardak içerisinde bulunan izlerin; bardak içerisinde sürekli asılı kalmasına yetecek kadar olmadığı gözlenmiştir.  Yapılan diğer çalışmalar sonucunda mikroskobik toz ve tüy parçacıkları olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda bir şampanya şişesi içerisinde 250 milyon adet kabarcık bulunmaktadır.
Bunların yanı sıra eskiden Alman doktorlar, hastalarının tedavisinin bir çözümünü bulamadıkları zaman, iyileşebilmek için umutları olmadığı için bir kadeh şampanya ikram edilirmiş.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ