Sarhoş yolu şaşırdı örneği nasıl yapılır?

Sarhoş yolu şaşırdı örneği nasıl yapılır?

Sarhoş yolu şaşırdı örneği nasıl yapılır?

Örgü örmek en iyi deşarj yollarından biridir kadınlar için. Hem bir şey üretmeyi sağlayan aynı zamanda aklı sıkıntılardan uzaklaştırabilen bir uğraştır. Kazak, atkı, şal, bere vb birçok şey örebilir, örerken de oldukça eğlenebilirsiniz.
Tabiî ki oldukça değişik örgü modelleri vardır. Şimdi size bunlardan biri olan “sarhoş yolu şaşırdı” örneğinden bahsedeceğiz.
Öncelikle sevdiğiniz renk, istediğiniz cinste bir ip seçerek işe başlayınız. Daha sonra ipin kalınlığına göre bir şiş seçiniz. Eğer örgü konusunda çok da fazla deneyimli değilseniz yapacağınız şeye göre uygun ip ve ipe uygun şişi bu malzemeleri aldığınız tuhafiyelerdeki çalışan kişiden yardım alarak seçebilirsiniz.

Modelin genel görünümü sağ taraftaki gibidir. Üzerine tıklayarak daha büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Gelelim örgünün nasıl yapıldığına:

İlk önce şişe ilmek başlayın. Sarhoş yolu şaşırdı modelinde çift ilmek yapmalısınız.

Aşağıda bulunan yapım aşamalarının üzerine tıklayarak daha büyük bir şekilde görüntüleyebilir ve ileri geri butonları ile sonraki aşamalara kolayca erişebilirsiniz.

Sarhoş yolu şaşırdı - 1 1-)Sarhoş yolu şaşırdı örneği için, ilk ilmeği yukarıdaki resimde olduğu gibi boş olarak şişe alın. İlk ilmek örgünün en başında bir kereye mahsus olmak üzere örülür ( düz olarak ilk ilmeği örün ). Daha sonra her başa dönüldüğünde boş olarak sağ eldeki şişe geçirilir.

Sarhoş yolu şaşırdı yapımı - Aşama 2

Sarhoş yolu şaşırdı - 2 2-) Sarhoş yolu şaşırdı yapımında 2. adım için; ipi kendinize doğru çevirin. Bu örgüde daima ip size dönük olmalıdır. Örgünün arka veya ön kısmı fark etmez. İp daima ters örgü örerken olduğu gibi kendinize doğru olmalıdır.
Resimde de görüldüğü gibi…

Sarhoş yolu şaşırdı yapımı - Aşama 3

Sarhoş yolu şaşırdı yapımı 3-) Sarhoş yolu şaşırdı yapımının diğer adım ise sıradaki 2 ilmeği birlikte örün. Yani kesme işlemi yapın.

Sarhoş yolu şaşırdı yapımı - Aşama 4

Sarhoş yolu şaşırdı yapımı - 4 4-)Sarhoş yolu şaşırdı yapımının 4. aşamasında ise, 2 ilmek bir arada örülüp 1 ilmeğe indirildiğinden yani kesme işlemi yapıldığından dolayı , 1 adet ilmek arttırmanız gerekecektir. Bu yüzden iki ilmeği bir arada ördükten hemen sonra sağ şişe ( solaklar tam tersi ) bir defa olmak üzere ipi dolayın. Yani bir sonraki aşamadaki gibi.
Sarhoş yolu şaşırdı yapımı - 5 5 -) Sarhoş yolu şaşırdının 5. kısmında ise bütün işlemleri sırası ile sürekli bu şekilde devam etmektedir. Sıranın sonundaki bir adet ilmeği de örüp geçin. Başta boşa aldığınız sonunda örüp bitirdiğiniz bu ilmekler örgünüzün kenar ilmeklerini oluşturur. Kenar ilmekler örgünün hem düzgün gözükmesini sağlar hem de dikim sırasında kolaylık sağlar.

Bu örgü modeli ile kendinize şal, yazlık hırka, atkı gibi şeyler yapabilirsiniz.

4 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ