Satranç nasıl oynanılır?

Satranç nasıl oynanılır?

Satranç nasıl oynanılır?

Satranç oyununu genellikle zeki insanları oynarken görürüz. Bu tabir aslında çok doğrudur. Satranç, insanların düşünme yeteneklerini güçlendirerek daha mantıklı hareket etmelerini sağlar. Aynı zamanda insanların zihnini açtığı kanıtlanmıştır. Aşağıda sizler için detaylı olarak satranç oyununun nasıl oynanıldığı anlatılmıştır.

Satranç hakkında kısa bilgi

Satranç üzerinde toplamda 64 adet kare bulunmaktadır. Satranç tahtası üzerinde toplamda 32 taş bulunur ve bunların; 16 tane karşı oyuncunun ve 16 tane de diğer oyuncunun taşları bulunmaktadır. Oyun içerisinde taş grupları 2 farklı renkten oluşmaktadır. Klasik renkleri beyaz ve siyahtır.

Satranç nasıl oynanılır?

Piyon

Piyona genel olarak bir isim vermek gerekirse, asker kelimesini kullanabiliriz. Piyonlar tahtanın 2. sırasında yer alır ve arkasında bulunan taşları korur. Bu taşlar bulunduğu kare üzerinde sadece bir kare ilerleyebilir. Piyonlar eğer 2. sırada yani mevcut yerlerinde bulunuyor ise ilk atılımlarını 2 kare ileriye giderek yapabilirler. Eğer daha önceden yerinden hareket ettirildiyse, sadece bir adım yani bir kare ileriye gidebilir. Piyonların karşısında bir taş varsa ilerleyemez. Piyonlar sadece çaprazında bulunan taşları yiyebilir. Geri yöne doğru ilerleyemez. Ya çapraz olarak, çaprazında bulunan taşı yiyebilir ya da düz olarak 1 kare 1 kare ilerleyebilir. Oyun başlangıcında sadece 8 adet piyona sahip olursunuz.
Piyon taşı oyunda geriye gidemeyen tek taştır. Diğer bütün taşlar ileriye gidebildiği gibi geri yönede ilerleyebilir.
Aynı zamanda piyonlar, rakibinizin şah taşının bulunduğu sıraya gidebilmeyi başarırsa piyon terfi ederek vezir seviyesine yükselir.

At

At taşı, satranç oyununun en karmaşık taşlarından birisidir. Genellikle oyuna yeni başlayan kişiler, bu taşı anlamakta güçlük çekerler. Kısaca özetlemek gerekirse; at taşı diğer taşların üzerinden atlayarak boş olan bir konuma gidebilir. Bu taşlar bulunduğu kare dahil toplamda 4 kare ilerleme özelliğine sahiptir. Bu taşlar düz ya da çapraz olarak gidemezler. Sadece L işareti çizerek ilerleyebilirler. L harfinin şekli at için farketmez. Yatay bir ↵, ters bir Γ ya da normal bir L işareti ile oynayabilirsiniz. Oyun içerisinde sadece 2 adet ata sahip olursunuz.

Kale

Oyun içerisinde bulunan en güzel taşlardan birisidir. Kale taşı oyun içerisinde önünde taş bulunmadığı sürece istediği kare kadar ilerleyebilir. Kare taşları sadece düz ve yan ilerleyebilir. Hiç bir şekilde çapraz gidemez. Önünde bulunduğu taşları yiyebilmek için tek tek ilerlemesi gerekmez. Birden fazla adım atarak karşısında ya da yan sırasında bulunan rakibin taşını kolayca yiyebilir. Oyun içerisinde sadece 2 adet kaleye sahip olursunuz.

Fil

Satranç oyununda bulunan fil taşını kısaca özetlemek gerekirse, kale taşı gibidir. Aralarında ki tek fark; kale düz olarak ilerleyebilir ve düz yiyebilir. Fil ise sadece çapraz olarak istediği kadar ilerleyebilir ve çapraz yer, düz gidemez! Oyun içerisinde sadece 2 adet file sahip olursunuz.

Şah

Oyunun en önemli taşı, şahtır. Bu taş ayakta kaldığı sürece oyun asla bitmez. Şah taşı istediği yöne ilerleyebilir. Çapraz, düz, geri, yatay gidebilir. Ancak sıra sizdeyken, sadece 1 kare ilerleme hakkı bulunur. Eğer oyunda sadece şah taşınız kaldıysa, 50 adım boyunca bu taşı ayakta tutmayı başarabilirseniz rakibiniz ile berabere kaldığınız kabul edilir. Oyun içerisinde sadece 1 adet şaha sahip olursunuz.

Vezir

Oyunun en önemli taşlarından birinin bu olduğu söylenilebilir. Vezir taşı istediği kadar ilerleyebilir. Çapraz gidebilir ya da düz gidebilir. Kısaca özetlemek gerekirse; kale ve fil birleşimi bir taştır. İkisinin sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Oyun içerisinde sadece 1 adet vezire sahip olursunuz. Eğer elinizde bulunan piyonlardan birini, rakibinizin şahının bulunduğu sıraya götürmeyi başarabilirseniz, birden fazla vezire sahip olabilirsiniz.

Satranç tahtası ve taşların dizilişi

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ