Şekeri Düşüren Yiyecekler

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Şeker hastalığı mevcutsa doktorunuzun önerdiği beslenme programına bağlı kalmanız çok büyük önem taşır. Hangi gıdaları tüketip hangisinden kaçınacağınızı bilirsiniz. Şeker hastalığınız yoksa fakat kan şekeriniz yüksekse ve buna binayen susuzluk, sık idrar yapma, iştah atışı, görme problemleri yaşıyorsanız; kan şekerini düşürücü bazı besinlerden yararlanabilirsiniz. Uzmanlar, kan şekerini kontrol altına almak için düşük glisemik indeksli, karbonhidrat içeren gıdaları tüketmenizi öneriyor. Gıdaların glisemik indeks düzeyi kan şekerini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra bazı baharat, sebze gibi besinler tüketilerek yüksek kan şekeri kontrol altına alınır.

Şekeri Düşüren Besinler

Yüksek kan şekerini düşürmek ve sabit tutmak için kullanılan besinler ayrıca kilo vermeye de fayda sağlayacak ve fazla kiloyla orantılı kalp ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bahsedeceğimiz bu besinler, kan şekerini düşüren yiyeceklerden bazıları olup, sağlık durumunuza en uygun beslenme programını bir uzmandan yardım alarak hazırlamanızda fayda vardır.

Keten tohumu

Keten tohumu bünyesinde barındırdığı yüksek lif ve yağ asitleri sayesinde şekeri düşürücü özellik taşır. İçerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde oldukça sağlıklıdır.

Badem

Bademde bulunan sağlıklı yağ ve protein sayesinde metabolizma güçlenir ve insülin direncinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Kan şekerini kontrol altına almak ve şeker hastalığı riskini azaltmak için günde bir avuca yakın badem tüketilmesi fayda sağlar.

Tarçın

Tarçın insülin etkisini taklit eden bir baharattır. bu sayede kan şekerini düzenlemeye katkıda bulunur. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürücü etki sağlar. Günde yarım çay kaşığı civarı tarçını, bitki çayına veya yiyeceklerinize katarak düzenli bir şekilde tüketmeniz halinde kan şekerini yüzde yirmi civarında azaltabilirsiniz. Fakat kan inceltici ilaç kullanıyor olmanız halinde tarçını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Tatlı Patates

Tatlı patates de düşük glisemik indeksli bir besindir. Kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar ve uzun süre aynı düzeyde kalmasını sağlar. bu sayede açlık hissi de yatışır.

Limon ve Elma Sirkesi

Elma sirkesi ve limon fazla karbonhidratlı gıdalarla birlikte tüketildiğinde glisemik indekslerinin düşmesini sağlar. Eğer glisemik indeksi yüksek besinler tüketecekseniz aynı öğünde sirke ve limonla da tüketin. Bu sayede kan şekerinin fazla yükselmesi engellenir.

Glisemik İndeksi Düşük Bazı Gıdalar

Glisemik indeks, besinlerin kan şekerini ne denli çabuk yükselttiği hakkında bilgi veren bir değerdir. Glisemik indeksi düşük gıdalar kan şekerini yavaş yükseltir ve bu sayede çabuk acıkma hissini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Glisemik indeksi yüksek her besin sağlığa zararlı olmasa dahi şeker hassasiyeti olan kişilerde rahatsızlığa neden olabilir. Örneğin tüketilen bir bardak portakal suyu C vitamini yönünden zengin olsa da kan şekerini bir kase yulaftan daha kısa zamanda yükselmesine sebep olabilir. Glisemik indeksi düşük gıdalar; kepek, az yağlı süt , az yağlı yoğurt, karnabahar, bezelye, soğan, brokoli, yulaf, buğday, domates, yeşil fasulye, lahana, marul, mantar, erik, kiraz, kuru kayısı, şeftali, elma vb.

Glisemik İndeksi Yüksek Bazı Gıdalar

Glisemik indeksi yüksek olan bu gıdaları şeker rahatsızlığı olanlar tüketmekten kaçınmalıdır! Bu gıdalar; pirinç, dondurma, kabak, beyaz ekmek, patates kızartması, kavun ve karpuz, kabak vb.

Glisemik indeksi yüksek gıdalarla sürekli tüketmenin sonucunda vücut insülin direnci geliştirebilir ve tip 2 diyabete sebep olabilir. Yetişkin diyabeti olarak da bilinen tip 2 diyabet artık çocuklarda da görülmektedir. Besin değeri düşük basit karbonhidratları tüketmek de glikoz depolanmasına neden olarak zamanla hafızada zayıflama ve öğrenme yeteneğinde azalma meydana getirebilir.

Sizin de kan şekeriniz çabuk yükseliyor ve sürekli acıkma hissiyle baş başa kalıyorsanız, doktora danışarak kendinize uygun bir diyet hazırlayabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ